Panensky tmavú oblohu v čilskej púšti, ktorá je známa najmä vďaka observatóriu svetových rozmerov, ohrozuje projekt americkej elektrárenskej spoločnosti.
Panenskú oblohu nad observatóriom ESO Paranal v čilskej púšti Atacama, najtemnejším a najjasnejším zo všetkých astronomických observatórií na svete, ohrozuje projekt americkej elektrárenskej spoločnosti.
AES Andes, dcérska spoločnosť americkej elektrárenskej spoločnosti AES Corporation, predložila 24. decembra návrh obrovského priemyselného komplexu na posúdenie vplyvov na životné prostredie.
Priemyselný megaprojekt by mal byť inštalovaný len 5 – 11 kilometrov od teleskopov Paranal, čo by zničilo jednu z posledných skutočne nedotknutých tmavých obloh na Zemi.
Observatórium Paranal, postavené a prevádzkované ESO (Európske južné observatórium), od svojho otvorenia v roku 1999 urobilo niekoľko dôležitých astronomických objavov.
Zhotovilo prvú snímku exoplanéty, čím sa potvrdilo zrýchlenie expanzie vesmíru. Nobelova cena za fyziku za rok 2020 bola udelená za výskum supermasívnej čiernej diery v strede Mliečnej dráhy, na ktorom sa podieľali práve teleskopy Paranal.
Observatórium je kľúčovým zdrojom pre astronómov na celom svete, vrátane Čile, kde sa astronomická komunita v posledných desaťročiach výrazne rozrástla.
Neďaleké Cerro Armazones je navyše domovom konštrukcie extrémne veľkého teleskopu ESO (ELT), najväčšieho ďalekohľadu svojho druhu na svete a revolučného zariadenia, ktoré zásadne mení to, čo vieme o vesmíre.
„Blízkosť priemyselného megaprojektu AES Andes k Paranalu predstavuje kritické riziko pre tú najčistejšiu nočnú oblohu na planéte,“ zdôraznil generálny riaditeľ ESO Xavier Barcons.
„Emisie prachu počas výstavby, zvýšené atmosférické turbulencie a najmä svetelné znečistenie budú mať nenapraviteľný vplyv na možnosti astronomického pozorovania, ktoré doteraz prilákali mnohomiliardové investície od vlád členských štátov ESO,“ dodal.
Projekt zahŕňa priemyselný komplex s rozlohou viac ako 3 000 hektárov, výstavbu prístavu, závodov na výrobu čpavku a vodíka a tisícky jednotiek na výrobu elektriny neďaleko Paranalu.
Vďaka svojej atmosférickej stabilite a nedostatku svetelného znečistenia je púšť Atacama jedinečným prírodným laboratóriom pre astronomický výskum.
Tieto atribúty sú nevyhnutné pre vedecké projekty, ktorých cieľom je riešiť základné otázky, akými sú pôvod a vývoj vesmíru alebo hľadanie života a obývateľnosti iných planét.
„Čile, a najmä Paranal, je skutočne nenahraditeľným miestom pre astronómiu. Jeho tmavá obloha je prírodným dedičstvom, ktoré prekračuje hranice a prináša výhody celému ľudstvu,“ hovorí Itziar de Gregorio, zástupca ESO.
„Navrhujeme zvážiť alternatívne lokality pre tento megaprojekt, ktoré neohrozia jeden z najdôležitejších astronomických pokladov na svete,“ dodáva.
Premiestnenie tohto projektu zostáva jediným účinným spôsobom, ako zabrániť nezvratnému poškodeniu jedinečného neba Paranalu.
Toto opatrenie nielenže ochráni budúcnosť astronómie, ale zachová aj jednu z posledných skutočne nedotknutých tmavých obloh na Zemi.