Západne od Slovenska sa tvoria BÚRKY. Nad Rakúskom už udreli stovky bleskov

19.11.2023 o 23:30 - Peter Minárik

Od západu sa k nášmu územiu blíži pole zrážok, ktoré prináša pomerne prekvapivo búrky. Búrky sa vyskytli v Česku, no najvýraznejšie sú v Rakúsku. Výnimočne nie sú vylúčené ani u nás.

Západne od Slovenska sa tvoria BÚRKY. Nad Rakúskom už udreli stovky bleskov
ilustračné foto Pixabay

Máme za sebou zimný víkend, ktorý aj do nížin priniesol prvé snehové vločky. Na vine je prepad studeného vzduchu, v ktorom počas dnešného rána začal postupovať teplý front.

Za týmto teplým frontom však začal do našej oblasti prúdiť teplý vzduch od západu, ktorého príliv sa zintenzívňuje. Už v pondelok zažijeme na západe mimoriadne teplý deň.

Práve tento výrazný teplotný gradient, ktorý vzniká premiešavaním teplotne výrazných vzduchových hmôt prináša do našej oblasti búrky.

Niekoľko bleskov udrelo v susednom Česku, no najbúrlivejšie je nad Rakúskom, kde už udreli stovky bleskov a na polovicu novembra ide o nezvyčajnú situáciu.

Udrelo viac ako tisíc bleskov

V pásme zrážok, ktorý sa tiahne z Nemecka, cez Rakúsko, Česko až do Maďarska sa tvoria búrky. Nad Nemeckom udrelo niekoľko bleskov a u našich susedov v Česku udrelo 50 bleskov.

Niekoľko bleskov udrelo aj na západe Maďarska, neďaleko Slovenska, no aktuálne najzaujímavejšia situácia je v Rakúsku. Nad Rakúskom totiž udrelo už niekoľko stoviek bleskov, pričom aktuálne k 23:30 tu udrelo už viac ako 1500 bleskov.

zdroj: blesky.bourky.cz
zdroj: blesky.bourky.cz

Búrky sa tvoria na severnom úpätí Álp a rámci východného masívu Álp. Najbližšie máme aktuálne búrky, ktoré sa vyskytujú v okolí Viedenského Nového Mesta.

Počas nadchádzajúcej noci sa bude na našom území otepľovať a ojedinelé búrky nie sú vylúčené ani na našom území. Polohu zrážok a búrok sledujte TU >>>

Reklama MediaAd