Záplavy a zosuvy pôdy v Číne. Z farmy utieklo viac ako 70 krokodílov

12.09.2023 o 15:30 - Zuzana Macháčová

Južné oblasti Číny čelia následkom lejakov, záplav a zosuvov pôdy spôsobených zvyškami tajfúnu Haikui. O život prišlo najmenej sedem ľudí. Z jednej z fariem dokonca uniklo vyše 70 krokodílov.

Záplavy a zosuvy pôdy v Číne. Z farmy utieklo viac ako 70 krokodílov
Zdroj: PAP/EPA/DANIEL CENG

Obyvatelia južnej Číny stále pociťujú následky tajfúnu Haikui. Podľa aktuálnych informácií v dôsledku nebezpečného počasia prišlo o život najmenej 7 ľudí z provincie Kuang-si a 3 ľudia sú nezvestní, informovala v pondelok večer vládna tlačová agentúra Xinhua.

75 krokodílov vo voľnej prírode

Vysoká hladina vody navyše umožnila 75 krokodílom uniknúť z farmy v Maomingu v provincii Guangdong. Zmizlo 69 dospelých krokodílov a 6 mladých.

Čínske médiá v utorok informovali, že mnohých z nich sa podarilo chytiť. Avšak vzhľadom na hĺbku vody je chytenie všetkých krokodílov náročné.

Úrady odporúčajú obyvateľom, aby zostali doma. Zvieratá zatiaľ na človeka nezaútočili.

Čoraz vážnejšie následky

Zábery z dronu zobrazené v čínskej televízii ukazujú rozvodnené rieky, zaplavené mestá a komunity, ktoré sa snažia vyrovnať s ťažkou poveternostnou situáciou.

Neutíchajúce zrážky spôsobili viac ako 100 zosuvov pôdy, zaplavili desiatky miest v regiónoch Kuang-si a Kuang-tung a uväznili približne 1 400 obyvateľov v ich domoch a vozidlách. 

Záchranné služby vytiahli uväznených na gumené pontóny a previezli ich do bezpečnejších oblastí. Okrem toho desaťtisíce ľudí museli opustiť svoje domovy.

Klimatickí experti varovali, že tajfúny zasahujúce Čínu sú stále silnejšie a čoraz viacej sa zvyšuje riziko katastrofy v širších oblastiach. Tajfúny niekedy prinášajú priveľa zrážok aj pre mestá, ktoré majú primeranú protipovodňovú ochranu.

Reklama MediaAd