Záplavy v Austrálii: Obyvateľov Burketownu ohrozujú krokodíly

12.03.2023 o 12:15 - Veronika Sádovská

Austrálsky Quuensland zasiahli povodne. Úrady tvrdia, že komunita, ktorá je stále v meste, môže byť izolovaná až na dva týždne, pričom hladina vody bude naďalej stúpať

Záplavy v Austrálii: Obyvateľov Burketownu ohrozujú krokodíly
zdroj: QUEENSLAND POLICE SERVICE/AFP

Asi 70 ľudí uviazlo v meste Burketown v Queenslande, pretože rozvodnená rieka Albert na východe mesta stále stúpa a úrady varujú, že povodňové vody sú pravdepodobne zamorené krokodílmi.

Pred očakávaným vrcholom povodňových vôd, ranger z Carpentaria Land Council Aboriginal Corporation, Zachariah Sowden, povedal, že už boli spozorované krokodíly plávajúce v záplavových vodách.

„Keď sa povodňová voda začne dostávať do mesta z okolitých riečnych systémov, miestna populácia slanovodných krokodílov sa bude pohybovať aj s týmito povodňovými vodami."

Úrady obyvateľov varujú, aby nevychádzali z domov a ak sa tak už stane, aby to bolo len v nevyhnutných prírpadoch. Pritom sa majú zdržiavať čo najďalej od vody.

Starosta grófstva Burke Ernie Camp, ktorého v sobotu evakuovali, uviedol, že krokodíly a potenciálne aj žraloky, ktoré zvyčajne obývajú ústia riek, by predstavovali riziko pre obyvateľov, ktorí sa rozhodli zostať tam.

Asi 30 km od zálivu Carpentaria voda zničila kanalizáciu a väčšina mesta s viac ako 150 obyvateľmi bola evakuovaná vrtuľníkom do neďalekého Doomadgee alebo do 300 km vzdialenej hory Isa.

Povodňová voda zaplavila najmenej 37 nehnuteľností, pričom voda v meste stále stúpa. Úrady tvrdia, že návrat na niekoľko dní nebude bezpečný a komunita tam môže byť izolovaná až dva týždne.

Ostať sa rozhodlo 70 ľudí, ktorých domy zatiaľ nie sú zaplavené. Zásobovanie potravinami a nevyhnutnými potrebami budú realizovať vrtuľníkmi. Mnohé domy sú však zaplavené až po strechy a vody ešte bude pribúdať.

Reklama MediaAd