Záplavy zasiahli obľúbené letovisko. Mesto museli evakuovať

22.09.2023 o 17:22 - Veronika Sádovská

Obyvateľov obľúbeného novozélandského turistického mestečka Queenstown evakuovali a kvôli záplavám zatvorili školy. Uzavreté boli aj niektoré cesty. Úrady vyhlásili výnimočný stav.

Záplavy zasiahli obľúbené letovisko. Mesto museli evakuovať
foto: Facebook/Gore District Council

Výdatné zrážky počas niekoľkých dní spôsobili záplavy v Queenstowne na Južnom ostrove Nového Zélandu. Miestne médiá zdôrazňujú, že toto lyžiarske stredisko je najväčšou turistickou destináciou v krajine.

Starosta mesta, Glyn Lewers uviedol, že vo štvrtok evakuovali viac ako 100 ľudí. Apeloval na tých, ktorí cestu nemôžu odložiť, aby boli na cestách obzvlášť opatrní.

Uzavreté cesty aj školy

V piatok ráno miestneho času vyhlásili v Queenstowne výnimočný stav. Bol zavedený aj v regióne Southland. K vážnym záplavám došlo okrem iného aj v meste Gore. Niektoré cesty boli uzavreté kvôli zápavám a zosuvom pôdy. V piatok zrušili vyučovanie aj niektoré školy.

Spadlo vyše 300 mm zrážok

Queenstown zaznamenal najsilnejšie jednodňové zrážky za posledných 24 rokov. Za 24 hodín (počas štvrtka až do piatka rána do 9:00) spadlo 87 litrov vody na meter štvorcový, informoval denník The Sydney Morning Herald.

Na niektorých miestach boli zrážky ešte výdatnejšie. V oblasti Milford Bay spadlo 318 l/m2.

Novozélandský meteorologický ústav varoval, že nad Severný ostrov sa presúvajú výdatné zrážky. Cez víkend by v niektorých oblastiach mohlo spadnúť „značné množstvo“ zrážok, uvádza sa na sociálnych sieťach.

Dážď tak na Novom Zélande nepovedal posledné slovo. V najbližších dňoch bude situácia stále kritická na viacerých miestach.

Reklama MediaAd