Zatiaľ čo Slovákov trápia medvede, v Keni útočia krokodíly. Môže za to zmena klímy

22.09.2023 o 14:00 - Veronika Salayová

Útoky medveďov sú na Slovensku rok čo rok „obľúbenejšou“ témou. Niektorí napriek tomu navštevujú naše lesy bez obáv, iní sa turistike radšej vyhýbajú. Viete si však predstaviť, že by na vás útočili krokodíly alebo hrochy? 

Zatiaľ čo Slovákov trápia medvede, v Keni útočia krokodíly. Môže za to zmena klímy
Ilustračné. Foto: unsplash

Jazero Baringo v Keni bolo od nepamäti zdrojom obživy a čerstvej vody pre všetkých obyvateľov. Ľudia tu žili v symbióze s hrochmi aj nebezpečným krokodílom nílskym.

Situácia sa však za posledné roky rapídne zhoršila. Hladina vody sa v dôsledku silných dažďov zvýšila a veľkosť jazera sa zdvojnásobila. Voda pohltila okolité obydlia, desiatky až stovky obyvateľov muselo opustiť domovy a vzdať sa živobytia.

Stúpajúca hladina vody spôsobila rozsiahle ničenie v oblastiach okolo jazera. Foto: BBC
Stúpajúca hladina vody spôsobila rozsiahle ničenie v oblastiach okolo jazera. Foto: BBC

Ľahkou korisťou sú najmä deti

S rastúcim jazerom sa však zväčšila aj populácia hrochov a krokodílov. Tie stratili prirodzenú plachosť a začali útočiť na ľudí. Ako uvádza BBC, podľa príbehov domácich sú pre ne najľahšou korisťou malé deti.

Napriek tomu, že predátory predstavujú skutočnú hrozbu pre obyvateľov, sú aj takí, ktorí sa rozhodli zostať. Mnohí si buď nedokázali nájsť inú prácu než rybárčenie, alebo nemali z čoho zaplatiť nové ubytovanie.

Zostávajú preto žiť na brehu jazera a každodenne žijú v strachu z útokov týchto nebezpečných predátorov.

Obyvatelia žalujú vládu

Klimatické zmeny zapríčinili neobvykle silné dažde, na ktoré v tomto regióne neboli zvyknutí. Okrem potôp, útokov krokodílov a hrochov sa so zvyšujúcou hladinou začali rozširovať aj infekčné ochorenia ako malária či cholera.

Obyvatelia teraz žalujú kenskú vládu za to, že nedokázala reagovať na klimatickú krízu a ochrániť ich pred chorobami a chudobou.

Požadujú finančnú kompenzáciu za stratu obydlí, poľnohospodárskej pôdy a zvierat, stratu živobytia a, samozrejme, stratu na životoch spôsobenú chorobami a útokmi zvierat. 

 

Reklama MediaAd