Zaujímavé FOTO fragmentov Slnka, ktoré zachytil najvýkonejší slnečný teleskop Daniela K. Inouyeho

Zuzana Macháčová

Slnečný ďalekohľad Daniela K. Inouyeho napriek tomu, že je vo fáze kalibrácie, poskytol mimoriadne cenné snímky našej najbližšej hviezdy. Je to však len predobraz toho, čo nám bude môcť ponúknuť, keď začne pracovať na plné obrátky.

Slnečný teleskop Daniela K. Inouyeho je vedecké zariadenie na štúdium Slnka v observatóriu Haleaka. To sa nachádza na havajskom ostrove Maui.

Do roku 2013 bol známy ako Slnečný ďalekohľad s pokročilou technológiou a bol pomenovaný po Danielovi K. Inouyem, senátorovi USA za Havaj. Oficiálne bol spustený vo februári 2022.

Zariadenie má 5 špecializovaných prístrojov na pozorovanie Slnka v rôznych spektrálnych oblastiach. Vedci nedávno zverejnili snímky našej dennej hviezdy, vďaka teleskopu.

Škvrny a čiary

Na mimoriadne detailných fotografiách sú zachytené fragmenty slnečných škvŕn aj „pokojnejšie" oblasti Slnka. Vedci veria, že takéto fotografie umožnia lepšie pochopiť magnetické pole našej centrálnej hviezdy a faktory, ktoré prispievajú k slnečným búrkam.

Hoci slnečné škvrny vyzerajú na fotografiách malé, v skutočnosti sú mnohé z nich väčšie ako naša planéta. Ako uvádzajú vedci, tieto škvrny sú koncentráciou najsilnejšieho magnetického poľa.

Prostredníctvom nich môžeme hovoriť o tzv. vesmírnom počasí, vzplanutiach a výronoch koronálnej hmoty, ktoré ovplyvňujú aj Zem. Na fotografiách zobrazujúcich menej dynamické škvrny na Slnku sú zreteľne viditeľné konvekčné bunky vo fotosfére. Fotosféra je oblasť hviezdy, v ktorej optická hĺbka nadobúda hodnotu rovnú jednej. Inými slovami, je to oblasť, v ktorom objekt, napríklad hviezda, prestáva byť priehľadný.

Aktivita slnečných škvŕn však nie je stála. Zahŕňa cykly trvajúce približne 11 rokov, počas ktorých sa raz zvýši a inokedy zníži.

Počas tzv. slnečného maxima dochádza k zmene polôh na Slnku. Podľa predpovedí sa takýto jav očakáva v roku 2025. Potom začne slnečná aktivita opäť klesať.

Vedci zatiaľ nevedia, čo riadi tieto cykly a prispieva k vzniku slnečných škvŕn. Odhalenie príčin týchto javov je však pre nás na Zemi veľmi dôležité, pretože vesmírne počasie nás mnohokrát negatívne ovplyvňuje. Napríklad spôsobuje poruchy satelitov, keď narážajú na magnetické pole planéty.

Toto je len začiatok

Teleskop sa v súčasnosti nachádza v tzv. fáze uvedenia do prevádzky (OCP). To znamená, že ešte neukázal svoj plný potenciál. Ako uviedli výskumníci, najnovšie snímky sú len predobrazom toho, čo nám prístroj umožní vidieť v blízkej budúcnosti.

„Neexistuje žiadny iný prístroj ako Daniela K. Inouyeho Solar Telescope," povedal minulý rok astronóm Thomas Rimmele, riaditeľ observatória. „V súčasnosti je základným kameňom našej misie, ktorej cieľom je prehĺbiť naše poznatky o Slnku. Je to prelomový prvok," dodal.

Hoci teleskop ešte nezačal naplno fungovať, výskumníci si ho obľúbili už 2-krát. Začiatkom tohto roka vedci opísali vôbec prvé pozorovania slnečných atmosférických vĺn v slnečnej škvrne, ktorých údaje poskytlo práve toto zariadenie.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd