Želajte si niečo, budú „padať hviezdy“. Už o pár dní vyvrcholí ďalší meteorický roj - Južné Tauridy

Želajte si niečo, budú „padať hviezdy“. Už o pár dní vyvrcholí ďalší meteorický roj - Južné Tauridy
Dominik Cenkner

Posledný októbrový víkend priniesol, aj na Slovensko, čiastočné zatmenie Mesiaca. Prvý novembrový víkend prinesie ďalšiu zaujímavú astronomickú udalosť. 

Ak máte radi pozorovanie meteorov, nezabudnite sa pozrieť na oblohu v noci z 5. na 6. novembra 2023. Vtedy totiž nastane maximum meteorického roja Južné Tauridy, ktorý je známy svojimi jasnými bolidmi. Čo sú to bolidy a prečo sú Južné Tauridy také zaujímavé?

Bolid je meteor, ktorý je tak jasný, že osvetľuje okolie a zanecháva za sebou dlhú stopu. Niektoré bolidy dokonca explodujú v atmosfére a spôsobujú zvukové efekty.

Bolidy sú vlastne vniknuté veľké častice do atmosféry Zeme, ktoré sa rýchlo zahrievajú a odparujú. Tieto častice pochádzajú z rôznych zdrojov, napríklad z komét, asteroidov alebo medziplanetárneho prachu.

Južné Tauridy - bude ich málo, ale predsa stojí za to ich sledovať

Južné Tauridy sú meteorický roj, ktorý je aktívny od konca septembra do začiatku decembra, pričom jeho maximum pripadá na začiatok novembra. Jeho materským telesom je kométa 2P/Encke, ktorá má najkratšiu obežnú dobu zo všetkých známych komét - len 3,3 roka.

Kométa Encke sa rozpadla pred tisícročiami na menšie úlomky, ktoré tvoria pás trosiek okolo Slnka. Zem prechádza týmto pásom každý rok a stretáva sa s dvomi prúdmi meteoroidov - Južnými a Severnými Tauridami.

Južné Tauridy majú radiant (bod na oblohe, odkiaľ sa zdá, že meteory vychádzajú) v súhvezdí Býka (Taurus), odtiaľ aj ich názov. Ich meteory sú veľmi pomalé - vnikajú do atmosféry rýchlosťou len 27 km/s - ale veľmi jasné, pretože obsahujú väčšie častice než iné roje. Zvýšená aktivita bolidov sa opakuje približne po siedmych rokoch, keď Zem prechádza hustejšími oblasťami pásu trosiek. Posledný takýto nárast bol v roku 2022 a ďalší sa očakáva v roku 2029.

Aké podmienky budú prevládať počas ich pozorovania?

Tohtoročné maximum Južných Tauríd nebude ideálne na pozorovanie, pretože ich bude rušiť Mesiac v poslednej štvrti. Napriek tomu sa oplatí sledovať oblohu, pretože môžete byť svedkami nezabudnuteľného zážitku - vidieť bolid, ktorý osvetlí noc ako ohňostroj.

Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.

Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu. K dispozícii sme vám však aj cez aplikáciu WhatsApp. Stačí kliknúť >>>TU.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
16 °C / 2 °C
Viktor
Zajtra
Oblačno
17 °C / 3 °C
Alexander
Streda
Skoro jasno
19 °C / 5 °C
Zlatica
Štvrtok
Polooblačno
17 °C / 3 °C
Radomír
Piatok
Polooblačno
17 °C / 4 °C
Albín
Sobota
Polooblačno
13 °C / 2 °C
Anežka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd