Vodná kríza na Zemi je krutou realitou. UNESCO varuje, že až štvrtina svetovej populácie nemá prístup k čistej vode, a ak sa nič nespraví, toto hrozivé číslo ešte porastie.
Zem je na pokraji globálnej vodnej krízy, varuje UNESCO a OSN-Water v najnovšom vydaní správy OSN o rozvoji vodných zdrojov vo svete, ktorá bola publikovaná v stredu.
Podľa tejto správy nemá 2 až 3 miliardy ľudí, čo je až 26 % svetovej populácie, prístup k bezpečnej pitnej vode, pričom takmer polovica populácie (46 %) nemá prístup k štandardným hygienickým službám.
Znepokojujúce je, že odborníci tvrdia, že ak sa neprijmú naliehavé opatrenia, situácia sa ešte môže výrazne zhoršiť.
Tento nedostatok sa v nasledujúcich desaťročiach prehĺbi, najmä v mestách, ak sa nebude podporovať medzinárodná spolupráca v tejto oblasti, varujú odborníci.
Tí predpokladajú, že celosvetová mestská populácia trpiaca nedostatkom vody sa zdvojnásobí − z 930 miliónov v roku 2016 na 1,7 – 2,4 miliardy ľudí v roku 2050. Narastajúci výskyt extrémnych a dlhotrvajúcich období sucha tiež zaťažuje ekosystémy, čo má katastrofálne následky pre rastlinné a živočíšne druhy.
„Sú potrebné silné medzinárodné mechanizmy, ktoré zabránia tomu, aby sa globálna vodná kríza vymkla spod kontroly,“ povedala Audrey Azoulay, generálna riaditeľka UNESCO, a dodala: „Voda je naša spoločná budúcnosť a je nevyhnutné, aby sme konali spoločne, aby sme ju zdieľali spravodlivo a udržateľne.“