Zem sa trasie na viacerých miestach a okrem Kréty sa silné zemetrasenie objavilo aj v Indonézii. Sumatra leží v jednej z najintenzívnejších seizmických oblastí na svete.
Vo štvrtok pred 22. hodinou nášho času (a v piatok približne o 3. hodine ráno miestneho času) zasiahlo indonézsky ostrov Sumatra silné zemetrasenie. Malo magnitúdu 6,3 podľa tamojšieho úradu pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku (BMKG).
Americký úrad USGS udáva silu 5,7 a nemeckí seizmológovia odhadli silu na 5,8. Otrasy vychádzali z relatívne malej hĺbky a to okolo 10 kilometrov pod zemou.
Podľa miestnych úradov toto silné zemetrasenie nevyvolalo vlnu tsunami a zatiaľ nie sú bezprostredné hlásenia o škodách či obetiach alebo zranených.
Indonézia leží v zóne tzv. pacifického ohňového kruhu, teda oblasti tektonického zlomu, kde sú časté sopečné erupcie či zemetrasenia.
Zem sa triasla aj na Kréte, kde malo zemetrasenie magnitúdu 6,2. Tam však otrasy vyvolali aj vlnu tsunami. Epicentrum sa nachádzalo asi 60 km severovýchodne od obľúbeného mesta Elounda a otras vychádzal z hĺbky približne 64 km.
Za posledné dva týždne došlo v blízkosti Kréty a ostrovov v Egejskom mori k dvom zemetraseniam. Odborníci varujú turistov, aby sa oboznámili s núdzovými pokynmi, ale majú ostať pokojní.
Aj táto oblasť je seizmicky veľmi aktívna, preto je tu riziko vzniku otrasov či sopečnej erupcie vysoké.