Zem už nie je pre ľudí bezpečná. Príliš sme ju zničili, tvrdia vedci

17.09.2023 o 14:30 - Veronika Salayová

Vedci zisťovali, ako akej miery je naša planéta poškodená. Výsledky analýzy však boli veľmi znepokojivé − Zem už nie je pre nás bezpečná, pretože sme ju príliš zničili. Čo to presne znamená? 

Zem už nie je pre ľudí bezpečná. Príliš sme ju zničili, tvrdia vedci
Ilustračné. Foto: unsplash

Vedci analyzovali 9 vzájomne prepojených „planetárnych hraníc“, ktoré definujú prahové hodnoty, v ktorých musí svet zostať, aby sa zabezpečilo miesto na Zemi vhodné pre život. Patria sem klimatické zmeny, biodiverzita, využívanie sladkej vody a pôdy a vplyv syntetických chemikálií a aerosólov.

Ľudské aktivity prekročili bezpečnú úroveň pre 6 z týchto hraníc a posúvajú svet mimo „bezpečný operačný priestor“ pre ľudstvo, uvádza správa zverejnená v časopise Science Advances.

Prekročené planetárne limity si zjednodušene môžeme predstaviť ako kľúčové globálne systémy, ktoré ovplyvňujú správe fungovanie našej planéty. Tím 28 vedcov z ôsmich rôznych krajín skúmal tieto určujúce systémy a prišli s výsledkami, ktoré vôbec nie sú pozitívne. 

Ide o varovný signál pre ľudstvo

Vedci zistili, že 6 z 9 „planetárnych hraníc“ bolo porušených kvôli znečisteniu spôsobenému človekom a zničeniu prírodného sveta. Ide o prekročenie hraníc v určujúcich témach ako klíma, voda a diverzita voľne žijúcich živočíchov. 

Šesť z týchto hraníc bolo prekročených a dve majú veľmi blízko k prelomeniu. Ide o znečistenie ovzdušia a acidifikáciu oceánov. Jedinou hranicou, ktorá nie je ohrozená, je atmosférický ozón. Vďaka opatreniam vedúcim k obmedzeniu používania nebezpečných látok sa ozónová diera prakticky zacelila.

Vedci povedali, že „najznepokojujúcejšie“ zistenie bolo, že všetky štyri biologické hranice, ktoré pokrývajú živý svet, boli na najvyššej úrovni rizika alebo blízko nej. Prekročenie planetárnych hraníc síce neznamená, že svet dosiahol katastrofálny bod zlomu, ale je to jasný varovný signál pre celé ľudstvo.

Čo treba urobiť?

Podľa vedcov je hlavnou výzvou dneška čo najskôr ukončiť deštruktívnu poľnohospodársku výrobu a čo najskôr opustiť spaľovanie fosílnych palív. Práve tieto dva body vedú k výrazným klimatickým zmenám, ktoré vyvolávajú čoraz extrémnejšie prejavy počasia ako záplavy, ničivé búrky či lesné požiare a vedú k zvyšovaniu globálnej teploty. 

Na záver dodáme, že táto správa je treťou aktualizáciou rámca planetárnych hraníc do tímu svetových vedcov. Predchádzajúca aktualizácia bola uverejnená v roku 2015.

Reklama MediaAd