Zem zasiahne geomagnetická búrka. S výpadkami treba rátať do piatka

Veronika Salayová

Na Slnku došlo k slnečnej erupcii, ktorá do priestoru vypustila tzv. koronálnu hmotu smerom k Zemi, čo na našej planéte vyvolá geomagnetickú búrku. Môže tak dôjsť k poruchám satelitnej technológie. 

Slnečné erupcie sú klasifikované na škále piatich úrovní: A, B, C, M a najsilnejšia je trieda X. V pondelok 7. decembra došlo na Slnku k slnečnej erupcii triedy C7. 

Slnečná erupcia 7. decembra. Zdroj: NASA
Slnečná erupcia 7. decembra. Zdroj: NASA

Počas erupcie došlo k vypusteniu koronálnej hmoty (CME) smerom k našej planéte. Plazma sa uvoľňuje do tzv. slnečného vetra a putuje priestorom vo vesmíre. Slnečná erupcia v pondelok vychrlila plazmu práve smerom k našej planéte. 

Výbuch ionizoval hornú atmosféru Zeme, čo spôsobilo miernu stratu rádiovej komunikácie v Južnej Amerike. Týkalo sa to hlavne frekvencií pod 10 MHz.

Zdroj: SOHO
Zdroj: SOHO

Analytici z NOAA modelujú slnečný vietor s cieľom odhadnúť potenciálny čas príchodu geomagnetickej búrky. Podľa ich odhadov geomagnetická búrka G1 sa vyskytne od stredy večera do piatku.

Odborníci z NOAA zároveň predpovedajú, že slnečná erupcia by mohla generovať polárnu žiaru, ktorá by mala byť viditeľná vo štvrtok v USA od Oregonu po Pensylvániu.

Častice putujúce zo Slnka smerom k Zemi môžu spôsobiť výpadky rádiového signálu či narušenie satelitných technológií. Vypadávať tak môže GPS, satelitná televízia a taktiež aj internet. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd