Žijeme vďaka nej, ale o jej zdrojoch toho veľa nevieme. Alarmujúca správa o pitnej vode

Zuzana Macháčová

Svetová meteorologická organizácia zverejnila svoju prvú správu o dostupnosti pitnej vody na celom svete. Organizácia zdôrazňuje, že stav poznatkov o zdrojoch je nedostatočný. Je to znepokojujúce, najmä ak si uvedomíme, že v rýchlo sa otepľujúcom svete sú zdroje pitnej vody čoraz nestabilnejšie.

Odhaduje sa, že až 3,6 miliardy ľudí nemá v súčasnosti dostatočný prístup k vode. Do roku 2050 sa tento počet pravdepodobne zvýši na viac ako 5 miliárd. Podľa Organizácie Spojených národov 74 % všetkých prírodných katastrof v posledných dvoch desaťročiach súviselo s vodou. K podobným záverom dospela aj najnovšia správa WMO s názvom Stav svetových vodných zdrojov. Organizácia varuje, že zdroje pitnej vody sú čoraz nestabilnejšie vďaka rýchlemu otepľovaniu. 

V správe sa uvádza, že v roku 2021 sa na mnohých častiach Zeme vyskytli veľké suchá. Prietoky boli pod priemerom rokov 1992 až 2020, a to v povodí Rio de la Plata v Južnej Amerike, v južnej a juhovýchodnej časti povodia Amazonky, na riekach Colorado, Missouri a Mississippi v Severnej Amerike, ako aj vo väčšine Afriky, na Sibíri a v strednej Ázii.

Niektoré z týchto katastrof súviseli aj s vysokými prietokmi. Stredná Čína, severná India a západná Európa čelili silným záplavám. V Mozambiku, na Filipínach a v Indonézii došlo k záplavám spôsobeným tropickými cyklónmi. Nadpriemerné prietoky boli zaznamenané aj v niektorých povodiach Severnej Ameriky, severnej Amazonky a južnej Afriky, ako aj v Číne a severnej Indii.

Zdroj:  IMGW-PIB, WMO

V správe sa uvádza, že straty v zásobách povrchovej vody sú väčšinou väčšie ako prebytky. V niektorých oblastiach, kde boli zaznamenané odchýlky v oboch smeroch (Aljaška, Patagónia, Himaláje alebo Baffinova zem), súviseli s procesmi dlhodobého topenia snehovej a ľadovej pokrývky. Na druhej strane niektoré obzvlášť suché miesta sú dôsledkom nadmerného odberu podzemnej vody na zavlažovanie.

Zdroj: WMO/IMGW-PIB

Zmeny vo vodných zdrojoch zachytených vo forme ľadu sú mimoriadne dôležité. Tie ovplyvňujú potravinovú bezpečnosť a zdravie obyvateľstva mnohých krajín.

So zvyšujúcou sa globálnou teplotou vzduchu sa zvyšuje množstvo topiacej sa vody z ľadovcov. Ak sa Zem bude naďalej otepľovať a ľadovce budú ustupovať, prvým negatívnym dôsledkom bude strata zásobovania riek a podzemných vôd v obdobiach sucha a horúčav.

Zdroj: WMO/IMGW-PIB

Výsledky a znalosti

Ide o prvú správu Svetovej meteorologickej organizácie o globálnych zdrojoch sladkej vody a tiež jej dostupnosti v rôznych regiónoch sveta. Autori štúdie poukazujú na potrebu lepšieho monitorovania a riadenia, najmä v kontexte rastúceho dopytu a silných klimatických, environmentálnych a sociálnych tlakov. 

Negatívne dôsledky zmeny klímy súvisia s vodou. Ide najmä o časté suchá, extrémne povodne, nepravidelne sezónne zrážky a zrýchlené topenie ľadovcov. To má závažné dôsledky pre hospodárstvo, ekosystémy a všetky aspekty ľudského života.

Petteri Taalas, generálny tajomník WMO, upozorňuje: „Naše znalosti o rozmiestnení, množstve a kvalite sladkovodných zdrojov stále nie sú dostatočné na to, aby sme ich mohli dobre spravovať a primerane sa im prispôsobiť.“ Dúfa, že zozbierané údaje sa využijú pri plánovaní investícií na prispôsobenie sa a zmiernenie zmeny klímy. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Oblačno
8 °C / -7 °C
Oldrich
Zajtra
Dážď so snehom
5 °C / -4 °C
Barbora
Štvrtok
Zamračené
4 °C / -6 °C
Oto
Piatok
Skoro jasno
7 °C / -5 °C
Mikuláš
Sobota
Prehánky
7 °C / -4 °C
Ambróz
Nedeľa
Dážď so snehom
7 °C / -5 °C
Marína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd