Zima mieri na Slovensko. Prinesie ju výdatný dážď a sneženie

11.04.2021 o 14:00 - Peter Minárik

Počasie sa na Slovensku už v nadchádzajúcich hodinách dosť zásadne zmení. Počasie totiž bude niekoľko dní ovplyvňovať frontálny systém, ktorý sa nad našou oblasťou bude vlniť a prinášať tak bude výdatné zrážky.

Na naše územie prichádza výrazná zmena, ktorá nás bude ovplyvňovať niekoľko nasledujúcich dní. Po vlne teplého počasia a vplyvu tlakovej výše nás bude ovplyvňovať frontálny systém, ktorý prinesie výdatné zrážky, ktoré budú na severe snehové.

Počasie sa na Slovensku začne kaziť v priebehu pondelka a nepriaznivé počasie na našom území zotrvá až do konca budúceho týždňa.

Dorazia výdatné zrážky

Zmena v charaktere počasia na našom území začne výdatnými zrážkami, ktoré zasiahnu predovšetkým západné a stredné Slovensko. Front začne počasie na našom území ovplyvňovať v pondelok podvečer.

Od západu sa nasunie nad naše územie pole výdatného dažďa. Spočiatku sa na strednom a severozápadnom Slovensku môžu vyskytnúť aj ojedinelé búrky.

V noci na utorok sa už zrážky rozšíria nad takmer celé Slovensko a zrážky prejdú do trvalejšieho a výdatného charakteru.

Výdatné zrážky by mali na našom území zotrvávať minimálne do štvrtka a prinesú od 30 do 70 mm zrážok. Po vlne relatívne suchého počasia nás tak čaká pomerne výrazná zmena, ktorá prinesie toľko potrebnú vlahu.

Na severe začne snežiť

Postupne sa nad naše územie začne dostávať chladný vzduch, vďaka čomu sa zrážky na severe územia začnú meniť na snehové.

Zatiaľ čo na mnohých miestach Slovenska bude výdatne pršať, tak na severe územia začne výdatne snežiť. Sneženie môže byť lokálne výdatnejšie a prinesie od 20 do 40 cm snehu.

V ktorých oblastiach sa očakáva sneženie, koľko snehu napadne a kde budú najvýdatnejšie zrážky nájdete na mapách pod článkom.