Zima sa na Slovensko vrátila. Sneh pokrýva cesty a komplikuje dopravu. Napadlo až do 30 cm

10.01.2023 o 11:30 - Peter Minárik

Po dlhšej dobe sa zima na Slovensko opäť vrátila. V noci sa nad naše územie nasunulo výraznejšie zrážkové pole a zároveň k nám začal zatekať chladnejší vzduch, ktorý spôsobil, že postupne začala hranica sneženia opäť klesať a na severe už nový sneh spôsobuje opäť problémy.

Zima je opäť konečne tu. Viaceré oblasti na severe Slovenska v noci zahalila biela snehová pokrývka. V uplynulých hodinách napadlo niekoľko centimetrov nového snehu, ktorý začína spôsobovať problémy.

Zatiaľ čo vo vyšších oblastiach sneží, tak v nižších polohách pomerne výrazne prší, čo sa prejavuje na nasýtenosti vodných povodí. Hladiny riek tak začínajú stúpať a dosahujú úrovne povodňových stupňov.

V nadchádzajúcich hodinách treba opäť počítať so zrážkami, no tie budú postupne slabnúť. Chystá sa však ďalšia vlna sneženia, ktorá prinesie sneh do ďalších polôh.

Sever zasypal sneh

Počas nočných hodín nás ovplyvnila tlaková níž, ktorá sa prehĺbila nad Jadranom a v noci sa nasunula nad Balkán. S touto tlakovou nížou súvisí rozsiahle zrážkové pole, ktoré nás začalo ovplyvňovať ešte včera vo večerných hodinách. Postupne sa na celom území Slovenska rozpršalo, pričom v noci k nám od severu začal zatekať chladnejší vzduch, vďaka čomu začala klesať hranica sneženia až na 600 metrov.

Noc tak bola na severe zasnežená, pričom napadlo od výšky 600 metrov až do 15 cm snehu. Na Chopku však za uplynulých 24 hodín spadlo až 29 cm nového snehu. Sneženie však pokrylo aj obce a mestá na severe nášho územia. Takto to vyzerá v niektorých z nich.

Liptovská Teplička, foto: Daniela Pitoňáková
Liptovská Teplička, foto: Daniela Pitoňáková
Oravská Lesná, foto: Michal Kušnierik
Oravská Lesná, foto: Michal Kušnierik
Námestovo, Michal Kušnierik
Námestovo, Michal Kušnierik
Jasná, foto: Richard Šebest
Jasná, foto: Richard Šebest

Sneženie komplikuje dopravu

Sneženie na Slovensku medzičasom pokračuje. Čerstvá vrstva nového snehu začína spôsobovať problémy predovšetkým na horských priechodoch. V hornatejších oblastiach sa najmä vo vyšších polohách, na vozovkách miestami nachádza čerstvý, kašovitý až utlačený sneh hr. 1 - 3 cm, miestami 4 - 5 cm.

Na ceste II/584 Srdiečko - Bystrá je vrstva čerstvého snehu 5-10 cm. Cestári však informujú, že vrstva čerstvého snehu do 2 cm sa nachádza aj na vozovke D1 v úseku Važec - Bôrik a D3 tunel Poľana - Skalité.

Horský priechod Príslop je kvôli sneženiu uzavretý pre vozidlá nad 12 m dĺžky!

Sneženie bude pokračovať

Na severe nášho územia by malo snežiť aj v nadchádzajúcich hodinách. Zrážky by mali k večeru ustávať na celom našom území od juhozápadu až juhu. Od sneženia si na chvíľu oddýchnu aj na severe, no na nadlho.

V noci zo stredy na štvrtok by mal cez naše územie postupovať front, ktorý by mal priniesť nový sneh do západných a severozápadných častí nášho územia a sneženie sa môže objaviť aj v tých najnižších polohách.

Reklama MediaAd