Zima sa opäť ukáže. V strede týždňa nás čakajú mrazy a v niektorých regiónoch aj sneženie

20.11.2023 o 17:31 - Peter Minárik

Víkend priniesol na naše územie závan zimy, ale pondelok vrátil počasie do jesenného šatu. Teploty výrazne vzrástli a to predovšetkým na západe, kde bolo nezvyčajne teplo. Pred nami je však ďalšia zmena, ktorá prinesie závan zimy.

Zima sa opäť ukáže. V strede týždňa nás čakajú mrazy a v niektorých regiónoch aj sneženie
ilustračné foto Pixabay

Prvý sneh sa objavil počas uplynulého víkendu aj v nížinách, no tak rýchlo ako prišiel, tak aj odišiel. Na naše územie v pondelok vtrhol mimoriadne teplý vzduch, ktorý priniesol nezvyčajne vysoké teploty.

Na celom území, vrátane najchladnejších obývaných oblastí sa teplota dostala nad bod mrazu, no čím západnejšie, tým bolo teplejšie. V Bratislave sa dokonca teploty dostali až na hodnotu +13,3 °C a takáto teplota na druhú polovicu novembra nie je rozhodne bežná.

V porovnaní s dlhodobým normálom bolo na západe až o viac ako 5 °C teplejšie a podobne teplé počasie čaká naše územie aj počas utorka.

Teplejšie počasie však dlho nevydrží. Už v strede týždňa nás čaká prudké ochladenie, ktoré na Slovensko vráti mrazy a do niektorých oblastí dokonca aj sneženie.

Ďalší vpád chladného vzduchu

Nad Poľskom sa v týchto chvíľach nachádza tlaková níž, vďaka ktorej sa v severných a vo východných regiónoch Slovenska vyskytujú zrážky.

Táto tlaková níž však spôsobuje aj to, že sa zo severu až severovýchodu začína nad Poľsko a Nemecko nasúvať ďalšia vlna veľmi chladného vzduchu a tento studený vzduch sa následne počas nadchádzajúcich dní dostane až nad naše územie.

Chladný vzduch by sa mal nad naše územie začať prepadať v noci z utorka na stredu, pričom najchladnejšia vzduchová hmota sa bude nad Slovenskom nachádzať v stredu.

Celodenné mrazy aj sneženie

Vpád chladného vzduchu nad naše územie pocítime naplno už v stredu ráno. Stredajšie ranné teploty sa budú na našom území pohybovať v rozmedzí -3 až +3 °C. Výrazné oteplenie nás nečaká ani počas dňa.

Na severe by mali teploty doslova zamrznúť. Teploty by sa teda mali aj počas dňa pohybovať na hodnotách pod bodom mrazu a očakáva sa tu celodenný mráz. Na juhu bude ešte teplejšie a teploty sa dostanú k +6 °C.

Ešte chladnejšia bude noc na štvrtok, kedy by teploty mohli klesnúť k -10 °C.

Okrem nízkych teplôt nás taktiež čaká návrat snehových zrážok. Snehové zrážky by sa počas stredy mali vyskytovať výlučne na severe nášho územia, no nemali by byť intenzívne. Kalamitu alebo iné problémy rozhodne nespôsobia a krajinu maximálne snehové zrážky ,,poprášia,,

Vo štvrtok sa začne od západu opäť otepľovať a teploty sa začnú dvíhať. V závere pracovného týždňa sa vráti podobný charakter počasia ako na začiatku týždňa. Počas víkendu sa však črtá ďalšie ochladenie a je vysoko pravdepodobné, že už nastúpi zima. Nepôjde tak len o závan chladnejšieho vzduchu. Podrobnosti prinesieme počas noci v detailnejšom článku.

Reklama MediaAd