Zima sa opäť vrátila. Sneh na severe Slovenska komplikuje dopravu

Zuzana Macháčová

Zima na Slovensko opäť vrátila. V noci nás začal ovplyvňovať ďalší studený front, ktorý na naše územie priniesol sneženie, ale aj nebezpečný vietor. Na severe Slovenska nový sneh spôsobuje problémy na cestách. 

Naše územie od severozápadu dnes ovplyvňuje studený front, ktorý priniesol výraznejšiu zmenu. Na Slovensku aktuálne vyčíňa silný vietor a dokonca aj sneh na severe Slovenska robí problémy. 

Silný, severák prináša do viacerých oblastí nepríjemný vietor a hranica sneženia poklesla aj do nižších polôh. Z novej nádielky snehu sa tešia predovšetkým obyvatelia severného Slovenska, ale snežiť začalo aj vo východných okresov.

V Porade sa rozsnežilo, zdroj: Ľudmila Michálková
V Porade sa rozsnežilo, zdroj: Ľudmila Michálková
 
Sneh na východe Slovenska, zdroj: iMeteo.sk
Sneh na východe Slovenska, zdroj: iMeteo.sk

Situácia na cestách

Sneh spôsobuje na cestách problémy. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne mokrý, no niekde sa tvorí aj poľadovica. 

V hornatejších oblastiach Slovenska je vozovka pokrytá vrstvou čerstvého a kašovitého snehu. Na ceste Skalka - Kremnica je vozovka zľadovatená. V tejto oblasti napadlo do 1-3 cm nového snehu. 

Horské priechody na území Slovenska sú zjazdné, povrch je taktiež mokrý. Na horských priechodoch Podspády, Vernár, Dobšiná, Súľová a Huty sa na vozovke nachádza vrstva čerstvého snehu.

Dopravné obmedzenie na HP Popova, zdroj: Janka Lapšanska
Dopravné obmedzenie na HP Popova, zdroj: Janka Lapšanska

Kamióny sa šmýkajú aj na ceste medzi Telgártom a Vernárom, preto sa treba vyzbrojiť trpezlivosťou a byť opatrní.

Pozor  na silný vietor 

Dnes nás trápi aj nepríjemný vietor, ktorý fúka rýchlosťou od 30 do 45 km/h. Vyhlásené su aj viaceré výstrahy pred silným severákom, ktorý dosahuje rýchlosť od 60 do 90 km/h.

Zdroj: SHMÚ
Zdroj: SHMÚ

Na horách si dajte pozor na prudký vietor až víchricu, s nárazmi viac ako 110 km/h. Pri takomto silnom vetre sa tvoria v horských oblastiach snehové jazyky a záveje. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd