Zima sa vrátila. Sneženie a snehová fujavica komplikujú dopravu

11.03.2023 o 18:30 - Peter Minárik

Ešte včera sme na našom území zažívali príjemné, teplé počasie, no dnes je to už úplne inak. Od rána nás sužuje silný vietor a na severe sa pridalo aj sneženie s mrazmi, ktoré aktuálne komplikujú dopravu hneď na niekoľkých úsekoch,

Zima sa vrátila. Sneženie a snehová fujavica komplikujú dopravu
Oravská Lesná, foto: Jana Marettová

Včera sme o vlások zaznamenali teplotu až +20 °C a dnes sme od takýchto teplôt na míle vzdialení. Počas včerajšieho dňa postupoval cez naše územie studený front, na ktorom sa vyskytli intenzívne búrky, ktoré priniesli viac ako 18 000 bleskových výbojov. V noci za týmto studeným frontom začal zatekať chladný vzduch a dnes sa z Nemecka cez Poľsko presúvala tlaková níž "Diethelm".

Tá priniesla silný vietor s nárazmi o sile orkánu, pričom na horách v týchto chvíľach aj priemerná rýchlosť vetra atakuje úroveň orkánu. Dopoludnia vietor vystrájal predovšetkým na západnom Slovensku, kde spôsoboval problémy a v týchto chvíľach sú komplikácie predovšetkým na severe.

Orkán totiž popoludní dorazil aj do týchto oblastí, pričom od rána nám predovšetkým v Žilinskom kraji sneží. Pri snežení a silnom vetra sa tak aktuálne vyskytuje snehová fujavica.

Snehová fujavica zúri najmä v oblasti hôr

Silný vietor práve teraz atakuje svoje maximá na našich horách. Na Chopku bol o 18:00 zaznamenaný náraz vetra o sile 148 km/h, pričom priemerná rýchlosť vetra dosiahla maximum 105 km/h. Nárazy tak dosahujú silu orkánu a priemerná rýchlosť vetra silu mohutnej víchrice.

Silný vietor hlásia aj Vysoké Tatry. Na Lomnickom štíte dosiahol náraz vetra rýchlosť 137 km/h a priemerná rýchlosť 108 km/h. Veľmi veterno je však aj v nižších nadmorských výškach. Lyžiarske lanovky museli zastaviť v Tatranskej Lomnici aj na Štrbskom Plese.

Vietor by mal na severe slabnúť v priebehu dnešného večera. Situáciu však aktuálne komplikuje aj sneženie, ktoré sa od rána vyskytuje na severe územia.

Pri teplotách okolo mrazu na viacerých miestach severného Slovenska sneží. Od rána napadlo niekoľko centimetrov nového snehu, pričom na Orave a na Kysuciach evidujú už viac ako 10 cm. Hrúbka snehovej pokrývky však nie je stála. Sneh previeva silný vietor, ktorý vytvára snehovú fujavicu, pri ktorej klesá dohľadnosť.

Cesty v oblasti Oravy, Kysúc a Popradu sú pokryté vrstvou čerstvého snehu. Najviac snehu je na cestách Oravy a Kysúc, kde sa nachádza vrstva utlačeného alebo kašovitého snehu o hrúbke 1 až 2 cm. Na D3 Čadca - Skalité sa na vozovke miestami nachádza vrstva kašovitého snehu do hr. 3 cm.

Vietor a sneženie sa počas nasledujúcej noci upokoja a do rána sa tak situácia stabilizuje. 

Reklama MediaAd