Zima 2023-24 sa ukazuje byť v Nepále najsuchšia za posledné roky. Sneh tam počas tejto sezóny takmer ani nevideli.
Sme uprostred zimy a v Nepále a mnohých krajinách Himalájí už štyri mesiace nenapadla ani kvapka dažďa alebo snehu. Scenéria „prázdnych" suchých hôr bez bielej pokrývky je bezútešná. Terasovité zjazdovky sú suché a na rovinách sú polia redukované na suché kroviny.
„Mukut Himal a mnohé ďalšie vrchy sú len holé skaly, keď by mali byť v tomto ročnom období biele s čerstvým snehom," povedal Madan Sigdel z Tribhuvanskej univerzity pre Asianews.
V Nepále spadne v priemere 60 milimetrov dažďa počas troch najchladnejších mesiacov. Katedra hydrológie a meteorológie však túto zimu zatiaľ zaznamenala len 1,9 milimetra zrážok.
Minuloročná zima bola podobne suchá s iba 12,9 milimetrami zrážok, čo je najnižší úhrn zrážok za posledných 15 rokov. Údaje navyše ukazujú, že dvanásť z posledných osemnástich zím malo podpriemerné zrážky a 8 z 12 malo suchá.
Tento trend naznačuje, že zimné zrážky sa tlačia ku koncu sezóny a potom padajú naraz, čo spôsobuje zosuvy pôdy a bahna, uvádza sa v súhrnnej správe Medzivládneho panelu OSN o zmene klímy (IPCC) za rok 2023.
Ďalším negatívnym dôsledkom toho je to, že doteraz najčastejším spôsobom výroby elektrickej energie boli práve vodné elektrárne. Keď ale začala voda v riekach klesať, aj elektrárne vyrobili až o 20% menej energie.
Ďalším dôsledkom je pokles zimného cestovného ruchu. V roku 2023 krajina zaznamenala nárast turistov o viac ako 86 %, podľa údajov Nepálskej rady pre cestovný ruch, ale v týchto podmienkach medzi rokmi 2023 a začiatkom roka 2024 bol pokles o 50 %.
V Kašmíre sa dokonca odhaduje, že počet turistov klesol najmenej o 60 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Nedostatok zrážok v zime spôsobuje aj silné suchá na jar. Rieky v horách by mala napĺňať voda z postupne sa roztápajúceho snehu. Takto na konci sezóny zažijú obyvatelia ničivé záplavy a zosuvy a po nich nastáva znova sucho, keďže sa nemá čo rozpúšťať.