Zmena prichádza. Mieri k nám zima! TAKTO to bude prebiehať deň po dni

24.03.2023 o 19:24 - Peter Minárik

Studený front začína ovplyvňovať počasie na našom území, pričom na fronte sa tvoria aj slabšie búrky. V nadchádzajúcich hodinách sa na Slovensku rozprší a ochladí. Nepriaznivé počasie však ešte len príde.

Zmena prichádza. Mieri k nám zima! TAKTO to bude prebiehať deň po dni
ilustračné foto Pixabay

Teploty, ktoré sa šplhali na našom území až nad hranicu +20 °C sú minulosťou. Teraz nás čaká ochladenie, zrážky, búrky a v budúcom týždni sa dočkáme aj snehovej nádielky a mrazov. Toto nás čaká v nadchádzajúcich dňoch.

Sobota

V priebehu rána bude doznievať na našom území zrážková činnosť, ktorú počas noci prinesie studený front spolu s presúvajúcou sa plytkou tlakovou nížou. Zrážky sa v priebehu dopoludnia budú vyskytovať už len na východe územia.

Počas dňa sa v silnom severozápadnom prúdení budú v mnohých štátoch Európy tvoriť búrky. Tie popoludní hrozia aj na Slovensku. Teploty budú pomerne príjemné a pohybovať sa budú od +11 do +18 °C.

Nedeľa

Aj v nedeľu sa v našej oblasti budú tvoriť búrky, no na našom území by mali byť menej početnejšie ako počas soboty. Prehánky, prípadne búrky sa budú vyskytovať najmä na severe.

K zaujímavému vývoju však dôjde západne od Slovenska. Z Lamanšského prielivu sa cez Benelux nad Nemecko nasunie tlaková níž. S ňou bude súvisieť rozsiahle zrážkové pole, ktoré prinesie výdatnejšie zrážky, búrky a na hory aj sneženie. Pridá sa aj veľmi silný vietor. V nedeľu večer sa už tlaková níž bude nachádzať nad východným Nemeckom a okolo nej a tlakovej výše nad Škótskom začne nad Nemecko zatekať veľmi studený pôvodom arktický vzduch.

Nedeľa bude v západnej Európe, najmä vo Francúzsku a na pobreží Severného mora veľmi veterná a vietor by mal spôsobovať aj škody. Na Slovensku bude nedeľa ešte pokojná s podobnými teplotami ako v sobotu, no zmena k nám príde v noci z nedele na pondelok.

Pondelok

Tlaková níž sa v pondelok rýchlo presunie cez Slovensko nad Ukrajinu. Keďže bude stred tlakovej níže postupovať cez Slovensko, tak to znamená veľmi veterné a upršané počasie. Rozfúka sa najmä v pondelok popoludní a to predovšetkým na západnom Slovensku, kde môže fúkať nárazový vietor s rýchlosťou až do 100 km/h.

Výdatný dážď, ktorý príde už v noci postupne počas pondelkového popoludnia ustane spolu s tým, ako chladné, arktické prúdenie začne ovplyvňovať aj počasie u nás. V pondelok popoludní tak treba počítať od severu s výrazným ochladením.

Utorok

Počasie v utorok už bude typicky zimné. Vplyvom arktického prúdenia sa na viacerých miestach Slovenska bude vyskytovať sneženie alebo snehové prehánky. Kvapalné zrážky sa budú vyskytovať len v tých najnižších polohách.

Počasie bude veľmi chladné. Maximálne teploty sa budú pohybovať od 0 do +8 °C a na severe bude počas celého dňa mrznúť. Okrem chladného a zasneženého počasia bude aj veľmi veterno.

Zimné počasie tak v plnej miere v nadchádzajúcich dňoch dorazí na Slovensko.

Reklama MediaAd