Švédsky súd udelil Grete Thunbergovej pokutu za jej účasť na demonštrácii za klímu, pri ktorej zablokovala ropný terminál v Malmö. Ide o druhú pokutu, ktorú Greta dostala za neuposlúchnutie polície. Aktivistka si za svojimi činmi stojí a chce v podobných akciách pokračovať.
Thunbergová bude musieť zaplatiť 4 500 švédskych korún (takmer 400 €) za nelegálnu demonštráciu. S ostatnými klimatickými aktivistami zo skupiny Reclaim the Future totiž na konci júla zablokovala ropný terminál a neuposlúchla políciu, ktorá vyžadovala ukončenie akcie. Polícia ju a ďalších aktivistov kvôli nepokojom odtiahla.
„Na demonštráciu nemali povolenie a akcia viedla k zablokovaniu automobilovej dopravy. Obvinená odmietla poslúchnuť policajný príkaz na opustenie miesta,“ cituje žalobkyňu Isabelu Ekbergovú švédsky web Expressen. Za neuposlúchnutie polície vo Švédsku hrozí trest až pol roka väzenia.
„Neexistujú zákony, ktoré by nás dlhodobo ochránili pred nenásytnosťou, ktorá sa nás snaží dotlačiť cez útes,“ povedala Thunbergová na tlačovej konferencii po vynesení verdiktu. „My mladí ľudia sa nechceme pozerať, ako nám berú budúcnosť,“ dodala.
Aj napriek tomu, že Gretu súd v stredu uznal vinnou, svoje činy neľutuje. Po verdikte dvadsaťročná aktivistka totiž povedala: „Veda a smrteľnosť ľudstva stojí na našej strane. A to nič nezmení. Som pripravená pokračovať, aj keby to viedlo k ďalším trestom.“ Dodala, že blokáda bola sebaobranou proti fosílnemu priemyslu, ktorý je hrozbou pre planétu a jej obyvateľstvo.
Tento rok 24. júla Thunbergová a ďalší aktivisti zo skupiny Reclaim the Future zablokovali cestu, po ktorej sa nákladné automobily pokúšali dostať do prístavu v Malmö. Podľa polície zablokovali cestu asi tridsiatim kamiónom. Jeden z demonštrantov vraj vyliezol na nákladné auto. Polícia musela aktivistov odvliecť. Len niekoľko hodín predtým súd Thunbergovej uložil pokutu 1 500 švédskych korún za podobný prečin, ktorého sa dopustila v júni.
Sudca Johan Kvart informoval, že hoci boli demonštrácie v Malmö veľmi podobné, trest bol druhýkrát vyšší, pretože Thunbergová spáchala trestný čin v rovnaký deň svojho odsúdenia. Hoci by sa proti verdiktu mohla odvolať, aktivistka tvrdí, že to neplánuje.
Ďalšiu aktivistickú akciu Gréta plánovala už na štvrtok. V Nórsku má demonštrovať proti veterným elektrárňam, ktoré ohrozujú chovateľov sobov. Tvrdí, že by k prechodu k zelenej energii nemalo dôjsť na úkor miestnych obyvateľov.
Greta Thunberg sa stala celosvetovo známa už vo svojich 15 rokoch, keď sa v roku 2018 posadila pred štokholmský parlament, aby od švédskych politikov požadovala dôslednejšiu ochranu klímy. Mladá Švédka, ktorá je hlasnou zástankyňou ukončenia svetovej závislosti na energii z fosílnych palív, neskôr inšpirovala celosvetové ekologické hnutie, ktoré sa zasadzuje o dôraznejšiu ochranu klímy a životného prostredia.