Zosadlo ďalšie tornádo. Búrky vyčíňajú a teraz mieria aj na naše územie

22.09.2023 o 19:38 - Veronika Salayová

Počasie v Európe sa začína výraznejšie kaziť. Počas včerajšieho búrlivého podvečera zosadlo v Nemecku tornádo a dnes zosadlo ďalšie, tentoraz na severe Talianska. Za našimi hranicami už vznikajú búrky. 

Zosadlo ďalšie tornádo. Búrky vyčíňajú a teraz mieria aj na naše územie
Zdroj: Tornado in Italia

Počasie v Európe začal ovplyvňovať ex-hurikán Lee, ktorý najprv priniesol vlnu nepriaznivého počasia do Spojeného kráľovstva, odkiaľ sa presunul viac na východ smerom do južných oblastí Nemecka. 

Práve silné búrky v Nemecku počas včerajšieho podvečera priniesli aj tornádo do Eifeli. Tornádo zničilo približne 15 striech v meste Nusbaum-Freilingen, neďaleko luxemburských hraníc. Pri tomto vyčíňaní tornáda sa dve osoby zranili, no išlo skôr o ľahšie zranenia. 

Tornádo pri Miláne

Dnes podvečer taktiež počas búrok zosadlo tornádo aj v Lombardsku. Mohutný vír sa vyvinul na okraji Milána a páchal aj materiálne škody. Videá svedkov ukazujú, ako vzduchom lietajú úlomky rozličných predmetov.

Búrky okrem tornáda priniesli aj výrazné množstvo zrážok, ktoré už aj zaplavujú časti severného Talianska. Až 135 mm zaznamenali počas búrky vo Fraciscio di Campodolcino, 125 mm vo Valcanale di Ardesio a napríklad 114 mm v Pescegallo di Gerola Alta. 

Búrky sú už na Morave

Počasie sa začína zhoršovať aj v našej oblasti, kde studený front spojený s hlbokou a rozsiahlou tlakovou nížou postupuje nad Poľsko, Česko a Rakúsko.

V dôsledku tohto frontu sa už na Morave aktuálne vyskytujú búrky, ktoré dnes večer ovplyvnia počasie aj na západe a severozápade Slovenska. Búrky zatiaľ nie sú výrazne bleskovo aktívne a priniesli takmer 200 bleskov. 

Búrky však môžu z Moravy čoskoro doraziť aj na územia Slovenska a taktiež sa výraznejšie rozprší. Pršať bude počas celej noci, a to najmä na strednom Slovensku. 

Upršaný deň nás čaká aj zajtra, pričom najvyššie úhrny budú najmä na severe. Očakávajú sa úhrny do 70 mm, lokálne to môže byť aj 90 mm. Čaká nás tak poriadne upršaná sobota a od zrážok si neodýchneme ani v nedeľu. 

Reklama MediaAd