Zrážky na Slovensku začínajú slabnúť. Po daždivom víkende nás čaká zmena

31.07.2022 o 19:20 - Peter Minárik

Na viacerých miestach nášho územia aj naďalej pomerne výrazne prší. Zrážky však začínajú pomaly ustávať a po daždivom víkende, ktorý priniesol toľko potrebné zrážky sa teraz počasie zmení.

Slovensko sa dočkalo. Na našom území konečne spadli veľmi výrazné úhrny zrážok, ktoré zmiernili sucho a zažehnali katastrofálny stav, ktorý panoval.

Výdatné zrážky, ktoré sa na Slovensku vyskytujú od piatka priniesli do niektorých oblastí takmer 100 mm zrážok. Najmenej zrážok spadlo na krajnom západe a naopak najviac zrážok evidujú zrážkomerné stanice na severozápade, kde sa úhrny pohybujú od 60 do 100 mm.

Práve v oblasti severozápadného Slovenska už napršalo toľko, že zrážky začínajú výraznejšie dvíhať hladiny vodných tokov. Na výraznom vzostupe sú prakticky všetky vodné toky na severozápade.

Zrážky začínajú slabnúť

Počasie dnes na našom území aj naďalej ovplyvňuje tlaková níž. Tá má svoj stred nad Poľskom a okolo nej sa obtáča pomerne výrazné zrážkové pole. Práve to aktuálne najmä na severné a východné Slovensko stále prináša zrážky.

Zrážky sa síce vyskytujú, ale z minúty na minútu ich intenzita klesá a očakáva sa, že do polnoci zrážky definitívne ustanú.

Počasie chystá zmenu

V noci na celom našom území zrážky ustanú a od severozápadu sa rozšíri výbežok vyššieho tlaku, ktorý už dnes ovplyvňuje počasie na západnom Slovensku, kde prevláda prevažne slnečné počasie. 

Začiatok týždňa a aj nového mesiaca bude pod vplyvom ďalšieho frontu. Počasie ovplyvní teplý front, avšak ten sa bude rozpadať a prinesie najmä oblačnosť. Pondelok tak bude na viacerých miestach prevažne oblačný, ale zrážok sa už veľa neočakáva. S tými treba počítať predovšetkým na severozápade, no pôjde len o prehánky, ktoré prinesú len zopár milimetrov.

Od utorka sa začne rozširovať výbežok tlakovej výše a čaká nás tak prevažne slnečné počasie. Zároveň sa začne otepľovať a už v utorok môžu teploty v najteplejších oblastiach nášho územia vystúpiť nad +30 °C.

V ďalších dňoch týždňa sa príliv teplého vzduchu zintenzívni a pri slnečnom počasí budú teploty opäť stúpať až nad hranicu +35 °C. Vyhliadku na ďalšie dni si pozrite TU.