Čakajú nás obľúbené Perzeidy. Na oblohu prinesú bohatú nádielku meteorov

03.08.2021 o 18:45 - Veronika Salayová

Na oblohe môžeme v týchto dňoch pozorovať obľúbený letný meteorický roj Perzeidy. Vo svojom maxime môžu priniesť vyše 100 meteorov za hodinu. 

Čakajú nás obľúbené Perzeidy. Na oblohu prinesú bohatú nádielku meteorov
Ilustračné. Foto: unsplash

Perzeidy sú jedným z najaktívnejším meteorologický rojov, ktoré môžeme pozorovať počas teplých letných nocí. 

Ich aktivita na oblohe začína od 17. júla do 24. augusta, pričom svoje maximum majú v noci z 11. na 12. augusta, kedy frekvencia môže dosiahnuť okolo 110 meteorov za hodinu.

Po zotmení sa treba zamerať na severovýchodnú oblohu, odkiaľ budú „padajúce hviezdy“ zdanlivo vychádzať. Doplníme, že zdrojom Perzeíd je dlhoperiodická kométa 109P/Swift-Tuttle.

Vhodné podmienky na pozorovanie v čase maxima

V tomto roku nás čakajú obzvlášť vhodné podmienky pozorovania Perzeíd v čase ich maxima, samozrejme, za podmienky, že bude vhodné aj počasie, pretože Mesiac bude krátko po nove v prvej štvrti a bude zapadať pod obzor pred 22.00 hod.

Vzhľadom na dlhší časový horizont ešte nie je možné poskytnúť presnú predpoveď počasia na večer 11. augusta, avšak Perzeidy môžete pozorovať už aj v týchto dňoch počas jasných nocí, avšak s o niečo menšou frekvenciou meteorov za hodinu.

Ďalej od mestského osvetlenia

Ak ste milovníkom „padajúcich hviezd“, nenechajte si ujsť túto výbornú príležitosť. 

Vhodné je vybrať si miesto s čo najmenším okolitým vplyvom umelého osvetlenia, ideálne čo najďalej od obývaných oblasti s otvoreným výhľadom na nočnú oblohu.

Počas jasnej noci si tak môžete vychutnať pohľad na nočnú oblohu s pohybujúcimi sa meteormi.