Chorvátsko zasiahla snehová kalamita. Zasypalo diaľnicu medzi Rijekou a Záhrebom

14.03.2021 o 20:58 - Dominik Cenkner
  • Článok

Počasie počas tohto víkendu, ktorý sa pomaly končí, poriadne potrápilo Európu. Kým v niektorých oblastiach sa vyskytovali búrky, inde spôsobovalo problémy sneženie či silný vietor.

Chorvátsko zasiahla snehová kalamita. Zasypalo diaľnicu medzi Rijekou a Záhrebom
Sneh spôsobil v Chorvátsku komplikácie najmä na cestách, zdroj: Nikola Jovetić

Ešte v sobotu sa západnou časťou Európy prehnala búrka, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali ako Luis. Tá spôsobila väčšie škody najmä v Nemecku.

Silnejšie búrky sprevádzané nárazovým vetrom sa však vyskytli aj vo Francúzsku, či krajinách Beneluxu. Situácia sa tam upokojila až počas dnešného dňa.

Dnešný deň priniesol pre zmenu búrky najmä do južných častí Európy, najmä do Talianska a na Balkán. Blýskalo sa však aj u nás. Na východnom Slovensku zaznamenali prvú tohtoročnú búrku a rovnako tak aj prvý shelf cloud v tomto roku. 

Vráťme sa však späť do Chorvátska, kde sa okrem búrok vyskytlo aj pomerne výdatné sneženie. To spôsobilo problémy na cestách.

Sneh spôsobil množstvo nehôd

Sneženie spôsobilo v niektorých častiach krajiny dopravný chaos. Len na diaľnici A6 sa stalo hneď niekoľko nehôd.

Doprava v smere do Záhrebu je umožnená len v jednom jazdnom pruhu. Chorváti dokonca museli vytiahnuť na cesty aj pluhy.

Silné sneženie spôsobilo problémy na viacerých úsekoch ciest. Pre nákladné vozidlá a vozidlá s prívesmi sú dokonca niektoré úseky úplne uzavreté.

Problémy robí aj voda a silný vietor

Sneh však nie je jediný problém, ktorý trápi Chorvátov. Dážď a stojaca voda na ceste trápi oblasti v okolí Istrie, chorvátskeho pobrežia, ale aj na severozápade krajiny.

Nepríjemný je aj vietor, kvôli ktorému museli uzavrieť napr. aj Krkský most. Zákaz sa týka malých vozidiel, resp. vozidiel s nápravami, dodávok, poschodových autobusov či vozidlá s prívesmi.

Najnovšie správy