Do Európy mieri ďalšia vlna saharského piesku

- P.M.
Článok

Viaceré štáty Balkánu počas uplynulých dní pozorovali piesok, ktorý vo vysokých koncentráciach prišiel z oblasti Sahary. Aktuálne cez Stredomorie mieri nad Európu ďalšia vlna.

Do Európy mieri ďalšia vlna saharského piesku
Piesok zafarbil sneh aj v Rumunsku, foto: Meteo Moldova

V uplynulých dňoch sme priniesli niekoľko správ o prúdení saharského piesku nad Európu, ktorý sa tu dostal cez Stredomorie v silnom južnom prúdení. Saharský piesok pozorovali predovšetkým v Grécku, kde piesok vo vyšších polohách zafarbil sneh a v mnohých oblastiach mala obloha oranžový nádych.

Piesok sa však dostal ďaleko na sever. Piesok zo Sahary pozorovali aj v ruskom Soči, či v Rumunsku pri hraniciach s Ukrajinou.

Mieri ďalšia vlna piesku

Nad centrálnym Stredomorím sa aktuálne nachádza tlaková níž, ktorá na sever Afriky prináša veterné počasie. Nad Saharou sa tak opäť vyskytli piesočné búrky a tony piesku sa dostali do vyšších vrstiev atmosféry.

Počas dnešného dňa sa stred tlakovej níže presunie nad Sicíliu a a po jej zadnej strane sa začne nad Balkán dostávať ďalšia vlna saharského piesku.

Ten by mal nad Grécko doraziť už počas dnešného popoludnia a najvýraznejšie koncentrácie piesku by mali nastať v zajtrajších ranných hodinách.