Do Európy mieri víchrica Xanthippe. Zasiahne aj celé Slovensko

21.02.2020 o 21:16 - Peter Minárik
  • Článok

Tohtoročná zima je poriadne búrlivá. Jednotlivé frontálne vlny a časté a rýchle prehlbovanie tlakových níží nad Atlantikom prinášajú pomerne búrlivé počasie. A ďalšia vlna búrlivého počasia mieri do Európy už tento víkend.

Do Európy mieri víchrica Xanthippe. Zasiahne aj celé Slovensko

Európu čaká ďalšie bičovanie vetra a nepriaznivého počasia. Počasie totiž ovplyvní ďalšia tlaková níž, ktorá sa v týchto chvíľach prehlbuje nad Atlantikom a jej stred sa aktuálne nachádza južne od Islandu. Tlaková níž dostala ďalšie meno. To v zozname Inštitútu pre meteorológiu v Berlíne je Xanthippe.

Počasie teda nasledujúce hodiny bude v Európe ovplyvňovať níž s menom Xanthippe, ktorá prinesie ďalšie zrážky, ale predovšetkým silný vietor, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť až o sile víchrice a nárazy vetra až o sile orkánu. Počasie ovplyvní Xanthippe aj na našom území a to už na konci víkendu.

Ako sme spomínali, tak Xanthippe sa aktuálne nachádza južne od Islandu. Už v sobotu bude smerovať smerom k Škandinávii a silný vietor zasiahne predovšetkým Britské ostrovy. Najviac postihnutá by mala byť severná polovica Britských ostrovov, čiže Škótsko a Severné Írsko, kde nárazy vetra môžu presahovať rýchlosť až 120 km/h, ale celkom určite na exponovaných miestach, predovšetkým na západoškótskych výšinách dosiahnu nárazy vetra rýchlosť aj cez 150 km/h. 

V popoludňajších hodinách začne silnieť vietor aj v strednej Európe. Na severe Nemecka vydali meteorológovia výstrahy a očakávajú, že nárazy vetra dosiahnu rýchlosť až okolo 90 km/h, ojedinele aj viac.

Toto však pre nás nepredstavuje zatiaľ nebezpečie. Na našom území zosilnie vietor najmä na severe a vo Východoslovenskej nížine. Vietor bude dosahovať nárazy maximálne do 75 km/h (cca 20 m/s). Vietor začne naberať na svojej sile v nedeľu ráno a až tu sa stane nebezpečným. Najnebezpečnejší vietor však dorazí v nedeľu večer.

Silný vietor na celom Slovensku

Vietor sa totiž rýchlo stočí z južného na západný. Silný vietor príde v nedeľu ráno z Lamanšského prielivu nad severné Francúzsko a Benelux. V nedeľu dopoludnia naberie na sile v centrálnom a južnom Nemecku a následne v Česku a preleje sa severným úpätím Álp cez severnú polovicu Rakúska do Západopanónskej panvy.

Najsilnejší vietor by mal byť práve tu, čiže v oblasti južne od Viedne na rakúsko-maďarsko-slovenskom pohraničí, keďže vzduch sa natlačí na severnú stranu Álp a vytvorí sa výrazný tlakový gradient. Vzduch následne pretečie cez Viedenskú panvu medzi Malými Karpatami a Alpami a v tomto koridore bude najveternejšie. Priemerná rýchlosť vetra by tu mohla dosiahnuť silu víchrice (nad 75 km/h) a maximálne nárazy vetra by mali dosahovať rýchlosť až okolo 120 km/h.

Najsilnejší vietor na našom území sa očakáva v okresoch Bratislava, Malacky, Pezinok, Senec, Trnava, Galanta, Nitra a Dunajská Streda, kde by nárazy mohli prekonať rýchlosť až 100 km/h.

Najveternejšie bude v noci na pondelok

To však nebude všetko. Xanthippe totiž bude niečim iná ako predchádzajúce víchrice. Smer vetra bude západný a silný vietor v tomto prípade zasiahne celé naše územie od západu až po východ. 

Očakávajte nárazy vetra na celom území až do 70 km/h, pričom na horách až do 100 km/h. Najveternejšie bude samozrejme vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Tu môžu poryvy vetra dosahovať rýchlosť až silu orkánu do 140 km/h.

Najveternejšie bude v noci na pondelok. Na celom území bude fúkať od nedeľňajšieho večera až do pondelkového rána, pričom najveternejšie bude medzi 22:00 až 03:00.

Pripravte sa tak opäť na besnenie vetra, ktorý teraz zasiahne celé naše územie. Očakávajte výpadky elektrickej energie a radšej ukotvite predmety vonku a odparkujte autá z blízkosti stromov. 

ZÍSKAJTE tie najdôležitejšie a najmimoriadnejšie informácie z domova a zo sveta, Prihláste a k odberu a na všetko podstatné budete upozornený

UPOZORNENIE: Silný vietor sa nakoniec nebude u nás volať Xanthippe, ale Yulia. Viac o zmene a dôvodu sa dočítate TU.

Najnovšie správy