Zmena: Z víchrice Xanthippe bude nakoniec Yulia. Mieri ku nám

22.02.2020 o 15:27 - Peter Minárik
  • Článok

K nášmu územiu mieri silný vietor. Nakoniec ho však budeme volať inak ako sa zdalo ešte počas včerajšieho dňa. Z víchrice Xanthippe pôjde o víchricu Yulia.

Zmena: Z víchrice Xanthippe bude nakoniec Yulia. Mieri ku nám

Počasie v Atlantiku a v Európe je mimoriadne búrlivé. Môže za to časté a pomerne rýchle prehlbovanie tlakových útvarov nad Atlantikom, ktoré následne postupujú nad Európu a prinášajú zrážky a silný vietor. 

Silný vietor zasiahne opäť región strednej Európy. Už dnes ovplyvňuje počasie v Nemecku víchrica Xanthippe. Tá prináša nárazy okolo 70 km/h, ale na hore Brocken namerali náraz o sile až 145 km/h. 

Táto tlaková níž Xanthippe sa aktuálne nachádza nad Škandináviou a zajtra mal zosilovať vietor aj u nás. Nastala však mierna zmena.

Aj predpovede numerických modelov očakávali, že sa ešte počas noci na nedeľu nad Severným morom v rámci rozsiahlej tlakovej níže Xanthippe, ktorá sa nachádza nad Škandináviou sformuje a prehĺbi nové, plytké jadro tlakovej níže, podobne ako sa tak deje aktuálne nad Škandináviou, kde sú až tri samostatné stredy tlakových níží. Môžete to vidieť aj na mape nižšie, kde sú tieto níže pomenované ako Xanthippe I, II a III.

rozloženie a pomenovanie tlakových útvarov na nedeľu
rozloženie a pomenovanie tlakových útvarov na nedeľu

V rámci tejto rozsiahlej tlakovej níže sa tak malo sformovať a prehĺbiť nové jadro tlakovej níže nad Severným morom, ktoré zajtra postúpi nad Nemecko a následne bude tlaková níž postupovať nad Poľsko.

Pôvodne bolo uvažované s tým, že pôjde o súčasť níže Xanthippe a dostane len ďalšie číslo. Dnes sa však Inštitút pre meteorológiu v Berlíne rozhodol, že prehlbovanie tejto tlakovej níže bude natoľko výrazné, že dostane samostatné meno. To ďalšie v zozname mien je Yulia. 

Níž dostala svoje vlastné meno, nakoľko tlak v strede tlakovej níže bude zajtra ráno nad Severným morom na úrovni 1007 hPa, no popoludní nad Nemeckom už 1000 hPa a večer, kedy stred tlakovej níže bude nad južným Poľskom a u nás bude vietor najsilnejší, poklesne tlak na 999 hPa.

V médiach zavládne mierny chaos. Nakoľko níž Xanthippe, ktorá je rozsiahlym, riadiacim a vlastne aj primárnym tlakovým útvarom, ktorý má vplyv na počasie v Európe bude mať tlak v strede tlakovej níže pod 960 hPa, zatiaľ čo Yulia výrazne vyšší až okolo 1000 hPa. Každopádne pôjde nad strednou Európou o síce plytkú, no samostatnú tlakovú níž, ktorá teda dostala svoje ďalšie meno.

Na vývoji počasia, ktoré sme však avizovali včera sa nič zásadné nemení. Naďalej platí, že vietor začne na našom území silnieť už zajtra cez deň, no tie najsilnejšie nárazy vetra prídu v nedeľu večer a silný vietor sa preženie celým Slovenskom v noci na pondelok.

Nárazy vetra budú dosahovať rýchlosť 60 až 80 km/h a na západe územia až okolo 100 km/h. Silný vietor bude fúkať aj na hrebeňoch hôr.

Očakáva sa, že víchrica Yulia prinesie na naše územie aj škody. Viac o víchrici sa dočítate TU.

ZÍSKAJTE tie najdôležitejšie a najmimoriadnejšie informácie z domova a zo sveta, Prihláste a k odberu a na všetko podstatné budete upozornený

Najnovšie správy