FOTO: Búrky odstavili jadrovú elektráreň Temelín. Zničili vedenia

24.06.2021 o 12:34 - Veronika Salayová

Včerajšie nočné búrky sa v Čechách vyzúrili aj na jadrovej elektrárni Temelín. V dôsledku búrok a vetra padli viaceré železné stožiare.

FOTO: Búrky odstavili jadrovú elektráreň Temelín. Zničili vedenia
Foto: ČT 24

Búrka a silný vietor spôsobili pád stožiarov linky veľmi vysokého napätia. Po silných nočných búrkach je poškodené vedenie veľmi vysokého napätia medzi elektrárňou a rozvodnou stanicou Kočín, informuje ČT 24.

Tri stožiare patriace pod ČEPS v dôsledku búrok a silného vetra padli na zem.

Bezpečnosť elektrárne nie je ovplyvnená

Atómová elektráreň Temelín bola preto nútená odstaviť 2. blok pre následky búrky. Druhý blok pre škody nemohol odvádzať elektrinu a automatické systémy blok odstavili.

Prvý blok elektrárne však pracuje bez poruchy v plnom výkone. Bezpečnosť ostatných zariadení našťastie počasie neovplyvnilo.

„Vedenie elektrárne sa rozhodlo plánovanú odstávku začať o týždeň skôr. Bezpečnosť temelínskej elektrárne nie je ovplyvnená,“ uviedol hovorca Marek Sviták.

Dvojmesačná odstávka bloku tak kvôli včerajším búrkam začala oproti plánu o týždeň skôr.

Extrémnym búrkam ešte neodzvonilo

Búrky, ktoré sa včera večer a v noci prehnali Českom, boli mimoriadne intenzívne. Na mnohých miestach spôsobili povodne, lámali stromy a stopli železničnú dopravu. 

Extrémnym búrkam však ešte v Čechách neodzvonilo, práve naopak. To najhoršie ešte len príde, a to už o pár hodín. Večerné búrky sa dotknú aj západného Slovenska a môžu priniesť nebezpečné sprievodné javy.