VIDEO: Silné búrky napáchali škody neďaleko Ružomberka. Zrejme sa tam vyskytla aj tromba

21.06.2021 o 21:56 - Dominik Cenkner

Silné búrky sa dnes nevyskytujú len na západe, ale popoludní sme ich zaznamenali aj na severe Slovenska. Svoje by o tom vedela povedať obec Likavka.

VIDEO: Silné búrky napáchali škody neďaleko Ružomberka. Zrejme sa tam vyskytla aj tromba
Silná búrka sa prehnala Likavkou, zdroj: Marián Švalec

Aj dnes sa prvé búrky objavili popoludní na strednom Slovensku. Na Liptove sa začalo blýskať už pred 14:30 h.

Išlo o stacionárne búrky. To znamená, že sa z oblasti posúvali len veľmi pomaly, čo sa odzrkadlilo na vysokom úhrne zrážok.

Stanice ako Mýto pod Ďumbierom či Pohorelá hlásili v priebehu troch hodín úhrny okolo 21,5 mm zrážok. Silné zrážky postupne zasiahli aj Ružomberok.

Radarové informácie hovorili až o približne 100 mm zrážok za krátky čas. Tieto zrážky však podľa všetkého nezasiahli meraciu stanicu v Ružomberku, ktorá hlási 16,5 mm zrážok v priebehu dvoch hodín.

Najviac zasiahnutá je Likavka

Veľmi silná búrka zasiahla aj obec Likavka, ktorá leží práve v ružomberskom okrese. Vyše 30 minútové intenzívne zrážky spôsobili, že sa vylial aj miestny potok.

Problémy spôsobilo aj bahno z polí, ktoré sa valilo cez pol dediny. Navyše, podľa slov svedkov, zasiahol časť obce aj menší downburst.

Downburst je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie s ničivými účinkami. Divergentné prúdenie znamená, že vzduch sa po dotyku so zemským povrchom rozteká do strán.

Downburst prináša silný nárazový vietor, ktorý spôsobuje veľké materiálne škody. A to je zrejme prípad aj Likavky, kde na viacerých stromoch ostali polámané konáre.

V Likavke zrejme aj s trombou

Aby toho nebolo málo, v obci sa na krátko vyskytla aj tromba. 

Tromba je oblak lievikovitého tvaru, ktorý sa vyskytuje pod základňou búrkovej oblačnosti. Oblak je rotujúci, no sám o sebe neškodný.

V prípade, že by sa dotkol povrchu zeme, išlo by o tornádo. To by už mohlo napáchať aj škody.

Možná tromba nad Likavkou, zdroj: Marián Švalec
Možná tromba nad Likavkou, zdroj: Marián Švalec

Búrky vyčíňajú na Záhorí

Búrkový komplex z Moravy sa pomaly presúva ďalej smerom na východ. To vo večerných hodinách prináša intenzívne búrky na Záhorie. Viac si prečítajte v tomto článku.

Búrky sa podľa všetkého budú presúvať ďalej smerom na východ. Ich aktuálnu polohu sledujte prostredníctvom nášho iRadaru.