HOAX: Žiadne delfíny ani labute v Benátkach neplávali

22.03.2020 o 16:02 - Ľubomír Franko
  • Článok

Internetom sa v týchto dňoch šíri veľa nepravdivých a falošných informácií. Jednou z nich boli aj údajné delfíny a labute, ktoré sa ,,vrátili" do Benátok.

HOAX: Žiadne delfíny ani labute v Benátkach neplávali
zdroj: Pixabay

Pandémia koronavírusu SARS-COV-2 zmenila svet na nepoznanie. Vo viacerých krajinách sveta zakázali ľudom vychádzať z domu, chodiť do práce a hromadne sa stretávať. To viedlo napríklad v Číne či na severe Talianska k výraznému zlepšeniu kvality ovzdušia. 

Internetom sa takisto šíri aj správa, ktorá uvádza, že v Benátkach je voda priezračne čistá. Táto správa je pravdivá a mnohých nás potešila. Viaceré zdroje však priniesli informáciu, že tam pozorovali aj delfínov či labute, tieto informácie ale boli vymyslené.

Na šírenie nepravdivej informácie alebo inak aj HOAX-u upozornil časopis National Geographic.

Na videu, ktoré sa objavilo nedávno na internete môžeme pozorovať množstvo rýb a delfínov, ktoré sa údajne vrátili do benátskych ulíc. Video ale v skutočnosti pochádza z mesta Cagliari na Sardínii. 

Podobná nepravdivá informácia vyšla o labutiach, ktoré sa mali vrátiť do benátskych kanálov. Fotografia na Twitteri od neznámej autorky pod menom @ikaveri má medzičasom už viac ako 280-tisíc zdieľaní a cez milión ,,lajkov". 

Táto informácia je taktiež nepravdivá a fotografii pochádzajú v skutočnosti z talianskeho ostrova Burano.

Najnovšie správy