Mimoriadna ľadová búrka v Rusku: Pripisujú ju klimatickým zmenám

24.11.2020 o 15:15 - Veronika Salayová
  • Článok

Mimoriadne silná ľadová búrka postihla ruský Vladivostok ešte minulý týždeň. Niektorí sa vyslovili, že môže ísť o priamy dôsledok klimatických zmien. 

Mimoriadna ľadová búrka v Rusku: Pripisujú ju klimatickým zmenám
Foto: TASS

O zriedkavej ľadovej búrke, ktorá sa prehnala ruským mestom Vladivostok, sme informovali v článku ešte minulý týždeň. To, že ide o vskutku ojedinelý meteorologický úkaz, svedčí aj fakt, že tento mrznúci dážď  vytvoril 12-milimetrovú súvislú ľadovú pokrývku na predmetoch v exteriéri.

Takáto ľadová búrka nebola v regióne pozorovaná už 30 rokov. V postihnutom regióne okamžite vyhlásili výnimočný stav. 

Ľadová búrka je severoamerický pojem pre jav, kedy na zemský povrch dopadá voda v kvapalnom skupenstve. Pri dopadnutí na predmety však okamžite mrzne a vytvára ľadovicu určitej hrúbky na daných predmetoch.

Mimoriadne silná ľadová búrka na juhovýchode Ruska však nenechala chladným ani niektorých ruských odborníkov a aktivistov. Tí vyslovili svoje hypotézy, že táto ľadová búrka úzko súvisí so zmenami klímy. 

„Minulotýždňová ľadová búrka vo Vladivostoku bola priamym dôsledkom zmeny podnebia,“ uviedol Roman Pukalov, riaditeľ environmentálnych programov mimovládnej organizácie Zelená hliadka.

Rovnaký názor mal aj ruský klimatický aktivista Arshak Makichyan, ktorý opísal búrku a jej následky ako dôsledok klimatickej krízy. 

Najnovšie správy