Na Sicílii zúria tornáda, vzniklo ich už 11. Hlásia aj prvú obeť

17.11.2021 o 13:29 - Veronika Salayová

Na talianskom ostrove Sicília naďalej zúri veľmi nebezpečné počasie. Početné búrky vyprodukovali už 11 tornád, ktoré spôsobili veľké škody. Z oblasti tornád hlásia už aj prvú obeť. 

Na Sicílii zúria tornáda, vzniklo ich už 11. Hlásia aj prvú obeť
Foto: Meteoweb

Od včerajšieho dňa zúria na Sicílii mnohé nebezpečné búrky, ktoré okrem výraznej bleskovej aktivity priniesli aj množstvo zrážok, povodne, krupobitia a aj početné tornáda. 

Od utorka ich na Sicílii zaznamenali najmenej 11 a niektoré z nich sa prehnali aj obývanými oblasťami, kde páchali mnohé škody na majetku a spôsobovali zranenia.

Jedno z tornád vzniklo v meste Comiso dnes ráno a spôsobilo rozsiahle škody a najmenej dve zranenia. Tornádo vážne poškodilo dva domy, čerpaciu stanicu, prevrátilo tri autá a spôsobilo rozsiahle škody na miestnom trhovisku.

Horšia bilancia nastala v meste Modica, kde hlásia jednu obeť po pustošení tornáda. Išlo o smrť 53-ročného muža, ktorý odchádzal z domu. Tornádo ho priamo zasiahlo a zhodilo na zem. 

Tornáda aj krupobitie

Husto obývaná oblasť je podľa miestnych médií zdevastovaná. Domy ostali bez striech, zrútili sa múry, okná porozbíjali a na zemi ostalo množstvo vyvrátených stromov. Manželský pár bol prevezený so zraneniami do nemocnice po tom, ako na ich dom spadol strom. 

Záchranári majú plné ruky práce. Ľudia žiadajú o záchranu aj v oblastiach Serrameta, Trebalate, Bosco, Sant Elena a Frigintini, kde taktiež prevláda nebezpečné počasie.

Situácia je stále neprehľadná a úrady ľuďom odporúčajú nevychádzať von. Situáciu zhoršujú aj mnohé povodne. Po búrkach ostalo mnoho oblastí zaplavených, podľa talianskych médií je na niektorých miestach až 1 meter vody. 

Aby toho nebolo málo, búrky vyprodukovali aj ľadové krúpy o veľkosti vajca, ktoré hlásili z oblasti Modica dnes v skorých ranných hodinách.

Krupobitie zasiahlo aj Cataniu. Krúp bolo také množstvo, že vyzerali ako poriadna snehová nádielka. Ľad sa postupne roztopil a výrazne prispel k záplavám aj v tento oblasti. V Catanii spadlo 100 mm zrážok.