Nasnežilo v Tatrách aj v Krkonošiach. V Alpách už majú aj kalamitu. Niektoré cesty sú neprejazdné

18.09.2022 o 15:35 - Peter Minárik

Aktuálne počasie prináša na naše územie prvý nádych zimy. Na horách nasnežilo a v nižších polohách máme pomerne nízke teploty. Chladno bude na našom území aj naďalej a sneženie príde aj do ďalších oblastí nášho územia.

Nasnežilo v Tatrách aj v Krkonošiach. V Alpách už majú aj kalamitu. Niektoré cesty sú neprejazdné

Tento víkend prináša do Európy vlnu veľmi chladného počasia. Tá síce odštartovala už v závere týždňa, avšak počas tohto víkendu príliv studeného vzduchu vygradoval. V Alpách už napríklad spôsobuje sneženie aj problémy.

Na našom území sneženie výraznejšie problémy nespôsobuje. Maximálne sťažuje turistiku. Počas nadchádzajúcich hodín bude ešte chladnejšie a prvý sneh príde aj do ďalších oblastí.

V Alpách majú kalamitu

Husté sneženie už niekoľko hodín trápi Alpy. Hranica sneženia sa pritom pohybuje len okolo výšky 1300 metrov. Prvé komplikácie spôsobilo sneženie už počas včerajšieho dňa, písali sme o tom TU. Na severozápade Švajčiarska spadlo najviac snehu. Výška snehovej pokrývky sa pohybuje aj okolo 30 cm.

Dnes sa vlna sneženia dostala ďalej k východu. Sneženie už zasiahlo aj rakúske Alpy, kde začalo spôsobovať problémy. Vplyvom sneženia sú niektoré horské priechody neprejazdné. Autá uviazli v snehu a museli čakať na odpratávaciu službu.

Sneženie v Alpách postupne slabne a cestári ešte dnes sľubujú sprejazdnenie všetkých horských priechodov.

Sneh prišiel do Tatier aj do Krkonôš 

Prvý sneh ešte včera napadol na Šumave a dnes sa dočkali ďalšie oblasti. Nový sneh hlásia z Krkonoš. Poprašok sa vytvoril aj na ďalších miestach už od nadmorskej výšky 1200 metrov nad morom.

V Česku snežilo už od výšky 1200 metrov, foto: kamery.humlnet.cz
V Česku snežilo už od výšky 1200 metrov, foto: kamery.humlnet.cz

Sneh hlásia aj z Poľska. Až 12 cm nového snehu napadlo na Kasprovom vrchu. Nasnežené hlásia aj z vrcholov Giewont, Orla Perć a Żółta Turnia.

Čerstvý sneh dnes napadol aj v Tatrách. Na hrebeňoch Tatier síce sneh už tento rok napadol, ale jednalo sa len o najvyššie polohy. Dnes nasnežilo už od nadmorskej výšky 1200 metrov. Fotogalériu z čerstvej snehovej nádielky si pozrite pod článkom.