Na Slovensku začína čiastočné zatmenie Slnka

10.06.2021 o 11:34 - Dominik Cenkner
  • Článok

Najväčšia júnová udalosť, ktorú môžeme pozorovať na oblohe, sa začne už o pár minút. Pôjde o najvyššie položené slnečné zatmenie z územia Česka a Slovenska až do roku 2179.

Na Slovensku začína čiastočné zatmenie Slnka
Ilustračné foto, zdroj: timeanddate.com

Čiastočné zatmenie Slnka, viditeľné v celom svojom priebehu veľmi vysoko nad obzorom z Česka i Slovenska, nastane dnes po šiestich rokoch. V Česku začne úkaz po 11:35 h, na Slovensku sa tak stane po 11:45 h.

V tomto momente sa silueta Mesiaca „zakusne“ do slnečného disku z horného pravého okraja. To, ako budeme vidieť zatmenie z rôznych českých i slovenských miest, ukazuje nasledujúca fotografia.

Zdroj: Petr Horálek
Zdroj: Petr Horálek

Kým na severozápade Čiech zakryje Mesiac až 19 % slnečného priemeru, ďalej na východ to bude menej. Napr. na východe Slovenska nastane zatmenie až po 12:08 a zakrytie dosiahne len 9 %.

Nezabúdajte, že pri pozorovaní zatmenia sa vyžaduje dostatočná ochrana zraku. Inak si ho môžete vážne poškodiť.

Len pár šťastlivcov si pozrie úplné zatmenie

Z veľkej časti čaká severnú pologuľu čiastočné zatmenie Slnka. Týka sa to Severnej Ameriky, krajín v severnom Atlantiku, veľkej časti Európy, Ázie a Arktídy. Úplné zatmenie Slnka čaká len obyvateľov severovýchodného Ruska, severného Grónska a oblasť východnej Kanady. Informovali sme vás o tom vo včerajšom článku.

Zaujímavé pri tom je, že k zatmeniu Slnka dochádza niekoľko krát za rok. Nie vždy si ho však môžeme pozrieť aj z našich končín. Najbližšie nás čiastočné zatmenie Slnka čaká už na budúci rok, a to 25. októbra 2022.

Čiastočné zatmenie Slnka v takom rozsahu, ako nastane dnes, si budú môcť ľudia vychutnať až v roku 2179.

Dnešnému pozorovaniu by nemalo brániť ani počasie. Družicové snímky naznačujú, že najlepšie podmienky na pozorovanie prevládajú na západnom a juhu východného Slovenska.

Najnovšie správy