Rok 2021 ponúkne fascinujúce nebeské javy. Prinášame vám výber najkrajších

01.01.2021 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Rok 2020 priniesol radosť všetkým, ktorí sa radi dívajú na nočnú oblohu, resp. na rôzne nebeské javy. Na viaceré z nich sa môžeme tešiť aj tento rok. Prezradíme vám, čo by ste rozhodne nemali zmeškať.

Rok 2021 ponúkne fascinujúce nebeské javy. Prinášame vám výber najkrajších
Ilustračné, Foto: pixabay.com

Uplynulý rok ponúkol pozorovanie kométy Neowise, ktorá na seba pútala pozornosť niekoľko týždňov. Pozorovať sme mohli rôzne meteorické roje, v októbri bol k Zemi Mars najbližšie na ďalších 15 rokov a krátko pred Vianocami sme pozorovali konjunkciu Saturnu a Jupitera, ku ktorej došlo za veľmi špecifických podmienok.

Rok 2021 bude na podobné vzácnosti o niečo chudobnejší, ale aj tak sa máme na čo tešiť. Už teraz vám ponúkame prehľad toho, čo nás čaká. Samozrejme vás o jednotlivých udalostiach budeme informovať aj v priebehu roka, takže rozhodne o nič neprídete.

Marec prinesie zvieratníkové svetlo

13. marca nastane nov, vďaka čomu budú noci tmavšie a bude možné pozorovať zodiakálne svetlo, alebo ak chcete zvieratníkové svetlo. O čo vlastne ide? V podstate ide o prach v okolí Slnka, ktorý sa sústredí do rozsiahleho disku, ktorý rozptyľuje slnečné žiarenie. Zo Zeme sa naňho pozeráme z boku.

Keď teda Slnko zapadne, skončí súmrak a obloha stmavne, nad západným obzorom bude možné oproti hviezdnemu pozadiu nájsť hmlistý kužeľ neostrej žiary. 

Zvieratníkové svetlo pozorované v roku 2019, Foto: Tadeáš Valent
Zvieratníkové svetlo pozorované v roku 2019, Foto: Tadeáš Valent

Máj ponúkne žiariaci prach z Halleyovej kométy

Zem prechádza hneď dvakrát do roka prúdom ľadovoprachových meteoridov, ktoré za sebou zanechala pri svojom prelete okolo Slnka Halleyová kométa. Meteorický roj Eta-Aquaridy je spôsobený práve zrnkami z tejto periodickej kométy.

Budeme ho môcť pozorovať v noci z piateho na šiesteho mája, keď bude roj skoro ráno (okolo 05:00 h.) vrcholiť a Mesiac bude vo fáze len päť dní pred novom. V našich končinách bude možné sledovať približne 10 meteorov za hodinu.

Jún prekvapí zatmením Slnka

Po šiestich rokoch bude možné na území Slovenska pozorovať zatmenie Slnka. Treba však hneď dodať, že iba čiastočné. Na druhej strane však bude sprevádzané veľmi priaznivými pozorovacími podmienkami. Samozrejme pri dobrom počasí.

Nad strednou Európou budeme môcť úkaz sledovať okolo poludnia, teda vtedy, keď bude Slnko najvyššie nad obzorom. Nezabudnite však použiť ochranu zraku.

Leto bude opäť bohaté

V júni a júli budeme môcť opäť pozorovať krásu nočných svietiacich oblakov. Tento rok sa očakávajú stabilnejšie podmienky v tých vrstvách zemskej atmosféry, v ktorých sa oblaky tvoria.

S letom, keď príde teplé počasie, sa ponúkne množstvo príležitostí tráviť čas pod nočnou oblohou s najkrajším úsekom Mliečnej cesty. Ten nízko nad južným obzorom doplnia dve jasné planéty - Jupiter (20. augusta 02:16 SELČ v opozícii so Slnkom) a potom predovšetkým planéta Saturn, ktorá bude v opozícii so Slnkom už 2. augusta o 08:01 SELČ. Pozorovať tak budeme môcť Galileovské mesiace či prstence Saturnu.

Skvelým podmienkam sa bude tešiť aj meteorický roj Perseidy. Nebeské divadlo už neodmysliteľne patrí k letu a k nočnej oblohe. Najviac meteorov uvidíme v noci z 12. na 13. augusta, kedy bude možné pozorovať 50 až 80 meteorov za hodinu.

Nočné svietiace oblaky z roku 2020, Foto: Arnold Jančár
Nočné svietiace oblaky z roku 2020, Foto: Arnold Jančár

Aj jeseň bude mať svoje čaro

Na konci októbra, ale najmä na začiatku novembra by sa mohli o niekoľko jasných meteorov postarať dve vetvy meteorického roja Taurid. Materskou kométou južnej vetvy je krátkoperiodická kométa s označením 2P/Encke, ktorá preletela okolo Slnka v lete roku 2020. Severná vetva má pravdepodobne na svedomí drobiaci sa asteroid 2004 TG10.

Maximum Tauridov sa očakáva okolo 4. novembra, kedy bude Mesiac krátko po nove. Na ich pozorovanie tak budú ideálne podmienky.

Záver roka v znamení roja Geminidy

Posledným pravidelným meteorickým rojom budú v roku 2021 Geminidy, ktoré síce nemajú najlepšie podmienky pre pozorovanie, ale rozhodne stojí za to si ich pozrieť. Najlepšie podmienky sa očakávajú 14. decembra medzi 02:00 h a svitaním, ideálne okolo šiestej hodiny. Ak budete mať šťastie, budete môcť pozorovať až 400 meteorov.

Najnovšie správy