VIDEO: Búrky a povodne zaplavili niektoré obce na Slovensku. Od zajtra bude búrok menej

18.07.2021 o 20:43 - Dominik Cenkner

Aj dnešný deň sa niesol v znamení búrok, ktoré boli lokálne aj poriadne silné. Na viacerých miestach spôsobili aj škody, silný vietor vyvracal stromy a voda zaplavovala ulice aj záhrady.

Búrky sa dnes na Slovensku vyskytovali už od ranných hodín. Najskôr to bol severovýchod územia, tam však nespôsobili žiadne väčšie škody.

Okolo poludnia sa k nim pridali aj horské oblasti na strednom Slovensku. Práve tieto búrky už začali spôsobovať problémy.

Keďže sa takmer vôbec nepresúvali, resp. len veľmi pomaly, priniesli výrazné úhrny zrážok. V Slovenskej Ľupči a okolí padali aj pomerne veľké krúpy. Doprava preto na niekoľko desiatok minút ostala ochromená.

Na strednom Slovensku búrky úradovali aj v obci Kečovo, ktorá leží v okrese Rožňava na hraniciach s Maďarskom. Okrem intenzívnych zrážok boli búrky sprevádzané aj krúpami.

Voda tam zaplavila dvory rodinných domov, niekoľko pivníc, ale aj samotné ulice. Blízke zrážkomerné stanice tam v priebehu popoludnia namerali aj cez 30 mm zrážok.

Búrky udreli aj na západe

Postupom času sa intenzívne búrky vyskytli aj na západe krajiny. Najväčšie škody napáchali v okolí hlavného mesta - Bratislavy.

Najväčšie škody búrky spôsobili v Hamuliakove, Jelke a okolí Šamorína. Silný vietor navyše v Šamoríne strhol časť strechy z miestnej čerpacej stanice.

Búrky na západe boli sprevádzané najmä výdatnejšími zrážkami. V tejto oblasti podľa radarov mohlo spadnúť od 50 do 90 mm zrážok.

Takto to po búrke vyzeralo v Šamoríne, zdroj: Judy Domonkos
Takto to po búrke vyzeralo v Šamoríne, zdroj: Judy Domonkos

Intenzívne zrážky a početná blesková aktivita

Ako sme už spomínali, dnešné búrky boli sprevádzané najmä výraznými zrážkovými úhrnmi. Viaceré stanice hlásia za uplynulých 24 hodín úhrny cez 30 mm.

Výrazná bola aj blesková aktivita. Od polnoci do 20. hodiny detekcie bleskov zaznamenali vyše 9 700 úderov bleskov.

Jeden z nich zasiahol dvoch ľudí na Veľkom Rozsutci. Informovali sme vás o tom v tomto článku.

Množstvo zrážok od soboty 17. júla 19:00 h do nedele 18. júla 19:00 h, zdroj: shmu.sk
Množstvo zrážok od soboty 17. júla 19:00 h do nedele 18. júla 19:00 h, zdroj: shmu.sk

Búrok bude menej

Pomaly sa končiaci víkend priniesol na naše územie, zvlášť teda na stred a západ, množstvo búrok. Mnohí sa preto pýtajú, či takéto počasie bude pokračovať aj v ďalších dňoch nového pracovného týždňa.

Od zajtra nás bude ovplyvňovať tlaková výš. Búrok tak bude menej a nebudú tak intenzívne. Nebudú sa totiž tvoriť v teplom a vlhkom vzduchu ako doteraz.