Sneh už v nížinách nečakajte. Do konca marca bude nadpriemerne teplo

15.03.2020 o 06:12 - Peter Minárik
  • Článok

Marec je už prvým mesiacom meteorologickej jari. Kto čakal, že ešte prinesie nejaké sneženie, tak zostane sklamaný. Vyhliadky nám až do konca mesiaca nenaznačujú príchod zimného počasia sneh tak s najväčšou pravdepodobnosťou do nížin už nedorazí.

Sneh už v nížinách nečakajte. Do konca marca bude nadpriemerne teplo

Počasie na našom území začala ovplyvňovať tlaková výš, ktorá sa nad naše územie nasunula od západu. Tá k nám začala prinášať stabilné, slnečné počasie s pomerne vysokými teplotami. Tie sú na súčasnú ročnú dobu nadpriemerne vysoké a tak to zrejme aj zostane.

Marec je totiž prvým mesiacom meteorologickej jari a po nadpriemerne teplých zimných mesiacoch to vyzerá tak, že marec sa bude niesť v podobnom duchu. Ako totiž naznačujú vyhliadky, tak priemerné denné teploty by sa mali pohybovať aj o viac ako 5 °C nad hranicou normálu.

V číselnom vyjadrení môžeme povedať, že teploty sa nasledujúce dni budú šplhať až nad hranicu +10 °C počas takmer každého dňa.

očakávaný vývoj teplôt a počasia na nasledujúce dni
očakávaný vývoj teplôt a počasia na nasledujúce dni

Miernou výnimkou by mal byť koniec budúceho týždňa, kedy sa očakáva postup studeného frontu, za ktorým by sa na našom území malo ochladiť a to pomerne výraznejšie.

Maximálne denné teploty by sa mali prepadnúť na +3 až +8 °C, ale už v nasledujúcom týždni budú teploty stúpať opäť poriadne vysoko.

Mrznúť by v nadchádzajúcich dňoch malo na našom území len počas noci a ku koncu marca ustanú aj nočné a ranné mrazy.

Marcová vyhliadka taktiež naznačuje to, že nadpriemerne vysoké teploty budú sprevádzané podpriemernými zrážkami. Zrážok totiž numerické modely očakávajú len v jednotkách milimetrov a pôda tak začne pociťovať nedostatok vlahy.

Nuž vyhliadka počasia je daná a vyzerá to tak, že zima a sneženie do nížin už nepríde. Príchod zimného počasia sa neočakáva ani v apríli. Index AO je totiž stále pomerne stabilný a to bráni prepadu chladného vzduchu, ktorý by k nám priniesol ochladenie. Zima je tak v nížinách definitívne na svojom konci.

Najnovšie správy