V noci začne od západu pršať, zajtra sa rozsneží

25.02.2020 o 19:30 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas noci začne od západu cez naše územie postupovať studený front, ktorý prinesie na viaceré miesta zrážky. Tie by nemali byť výdatné, spočiatku pôjde o dážď no neskôr prejde dážď aj do sneženia.

V noci začne od západu pršať, zajtra sa rozsneží

Po prednej strane tlakovej níže so stredom nad Severným morom postupuje cez strednú Európu ďalej na východ rozsiahly studený front. Ten prináša na východ Nemecka, do Poľska a do Česka občasný dážď a prehánky.

Synoptická predpoveď na zajtra, zdroj: CHMI
Synoptická predpoveď na zajtra, zdroj: CHMI

Počas noci postúpi studený front aj do našej oblasti. Doraziť by mal približne po polnoci a prinesie spočiatku na viaceré miesta dážď, ktorý by ale nemal byť výdatný.

Celkovo naprší od 5 do 15 milimetrov, na krajnom severovýchode to môže byť až do 25 mm. Počas skorých ranných hodín sa bude front nachádzať už na východe Slovenska, kde bude aj naďalej prinášať prevažne kvapalné zrážky.

24-hodinový úhrn zrážok platný k strede, 18:00
24-hodinový úhrn zrážok platný k strede, 18:00, zdroj: Meteologix

Za studeným frontom sa k nám od severu začne dostávať chladný, no vlhký morský vzduch. Na viacerých miestach tak očakávame snehové prehánky alebo občasné sneženie.

To by sa malo vyskytnúť najmä vo vyšších polohách a v polohách nad 400 metrov. Snehové zrážky tak očakávame najmä na Kysuciach, Orave, Liptove a na Spiši. V ostatných oblastiach sa bude sneh rýchlo topiť, v polohách pod 400 metrov sa budú vyskytovať zrážky kvapalné, od 400 metrov do 600 metrov nad morom zmiešané až snehové.

24-hodinový úhrn snehových zrážok platný k strede, 18:00, zdroj: Meteologix
24-hodinový úhrn snehových zrážok platný k strede, 18:00, zdroj: Meteologix

Snehové zrážky očakávame aj vo štvrtok dopoludnia, kedy bude severozápadné prúdenie pokračovať. S príchodom tlakovej níže, ktorá prinesie husté sneženie v piatok, zrážky ustanú. Následne sa očakávajú až vo večerných hodinách a v noci na piatok, na samotnej tlakovej níži. 

Najnovšie správy