Západ Slovenska môžu dnes večer zasiahnuť extrémne búrky

30.08.2020 o 12:31 - Ľubomír Franko
  • Článok

Nebezpečná situácia sa dnes večer očakáva na západe Slovenska, na východe Česka a v oblasti južného Poľska. Očakávajú sa tam búrky, ktoré môžu spôsobiť vělké škody.

Západ Slovenska môžu dnes večer zasiahnuť extrémne búrky
Ilustračné. Foto:geography.org.uk

Intenzívne búrky by mal do našej oblasti priniesť studený front, ktorý bude poskytovať vhodné podmienky pre ich vznik.

Búrky sa v silnom strihu vetra budú po vzniku veľmi dobre organizovať, čo zabezpečí hlavne výrazný strih vetra.

Očakáva sa, že v oblasti od severovýchodného Rakúska, cez západ a severozápad Slovenska a východ Česka, až po oblasť Varšavy, sa budú tvoriť intenzívne búrky sprevádzané najmä silným nárazovým vetrom.

Foto: estofex.org
Foto: estofex.org

Zdrojom vetra pri búrkach budú takzvané bow echá. Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echu hovoríme vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch.

Tomuto javu sme sa venovali aj tu: https://www.imeteo.sk/clanok/slovensko-zasiahlo-bow-echo-silny-vietor-napachal-skody

Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu.

Prvotné búrky môžu byť aj supercelárneho charakteru a najmä na Ostravsku a na juhozápade Poľska nie je vylúčený ani vznik tornád, ktoré môžu byť aj silné.

Intenzívny nárazový vietor sa očakáva aj na Slovensku. V západnej polovici Slovenska sa pri popoludňajších a večerných búrkach očakáva nárazový vietor s rýchlosťou aj cez 100 km/h.

Foto: meteologix.com
Foto: meteologix.com

Večerné búrky tak môžu priniesť početné škody.

Najnovšie správy