Zimnému počasiu dáme nateraz zbohom. Od nedele nás čaká oteplenie

19.11.2022 o 16:01 - Dominik Cenkner

Uplynulé dni priniesli na naše územie zimné počasie. Zmena z typicky jesenného počasia sa začala diať už v stredu, avšak najvýraznejšie sme ju pocítili v piatok a v priebehu dnešného dňa.

Zimnému počasiu dáme nateraz zbohom. Od nedele nás čaká oteplenie
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

Piatok priniesol na mnohé miesta snehové zrážky. Na severe a východe snežilo aj výdatnejšie a počasie tam komplikovalo aj dopravu na cestách. Polícia musela uzatvoriť aj niektoré horské priechody.

Dnešný deň sa už nesie v znamení mrazov. Opäť na severe a severovýchode sa vyskytuje aj celodenný mráz. Ani na ostatnom území nie je o nič teplejšie. 

V najteplejších lokalitách, na juhozápade krajiny, sa ortuť teplomerov vyšplhala na maximá okolo +3 °C. Pre tých, ktorí nemajú radi zimné počasie, však máme dobrú správu.

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Čaká nás oteplenie

Naše územie sa od zajtra bude nachádzať v chladnom a vlhkom vzduchu v nevýraznom tlakovom poli. Aj keď to tak na prvý pohľad nevyznie, predsa len sa oproti dnešku výrazne oteplí. 

V nedeľu sa pri oblačnom až zamračenom počasí, popoludní bude oblakov ubúdať, a ojedinelými slabými zrážkami budú maximálne denné teploty pohybovať v rozmedzí od +2 °C do +7 °C.

To znamená, že oproti sobote, teda dnešnému dňu, sa oteplí o 1 °C až 6 °C. Najviac sa zmena teploty prejaví na severe krajiny, kde je v sobotu najchladnejšie. 

zdroj: imeteo.sk
zdroj: imeteo.sk

Teploty budú stúpať aj v priebehu prvých dní nového pracovného týždňa. V stredu už maximálne teploty vystúpia až do +8 °C.

Následne potom možno počítať so zmenou počasia, keď na západ a stred dorazia zrážky, ktoré budú aj výdatnejšie. Viac o tom vám prinesieme v samostatnom článku. Na záver len dodáme, že v prilloženej galérii nájdete aj ďalšie výstupy modelov ohľadom nasledujúcich dní.