AKTUÁLNE: Búrky silnejú, prvá vlna zasiahla už aj Česko

Ema Bazhaykin

V poobedných hodinách začali búrky naplno úradovať vo východnom Nemecku, teraz silnejú a prvá vlna silných búrok už postupuje nad Česko.

Ako sme očakávali, postupujúci studený front priniesol do Európy prvé búrky, ktoré sa v poobedných hodinách vytvorili v juhovýchodnom Nemecku a postupovali smerom k Česku. Búrky sa tvoria v teplom vzduchu na studenom fronte.

Zatiaľ čo búrky sa pohybujú ďalej smerom na severovýchod, postupne naberajú na sile a očakáva sa, že sa čoskoro budú formovať do búrkového systému.

Naplno by mali udrieť v centrálnom Česku aj poľskom pohraničí. Práve u našich susedov by mali byť búrky najsilnejšie a môžu prinášať aj nebezpečné sprievodné javy ako silný vietor či krupobitie.

 

Búrky už úradujú aj v Česku

Krátko pred 16:00 h už búrková línia naplno zasiahla aj západ Čiech. Búrka postupuje ďalej smerom na severovýchod.

Aktuálna búrková situácia v Nemecku a Česku k 17:30
Aktuálna búrková situácia v Nemecku a Česku k 17:30, zdroj: iMeteo

Behom hodiny tu udrelo vyše 350 bleskov, takže blesková aktivita zatiaľ nie je veľmi výrazná. Očakáva sa však, že s pribúdajúcimi hodinami bude intenzita búrok narastať a je možné, že dnešné podmienky budú priať aj vzniku superciel.

Českí meteorológovia vydali varovanie 1. a 2. stupňa pred búrkami, a to na západnom a strednom Česku. Búrky by následne vo večerných a nočných hodinách mali nad Moravou zoslabnúť.

Na našom území sa dnes ešte búrky neočakávajú, ale už v nedeľu s nimi musíme rátať aj my. Viac o nedeľných búrkach na Slovensku sa dočítate TU

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd