Asteroid veľký ako lietadlo mieri k Zemi. Priblíži sa k nám v nadchádzajúcich hodinách

21.03.2023 o 14:02 - Dominik Cenkner

Asteroid o veľkosti cez 12 metrov sa práve teraz blíži k Zemi. Hrozí nám nebezpečenstvo?

Asteroid veľký ako lietadlo mieri k Zemi. Priblíži sa k nám v nadchádzajúcich hodinách
Ilustračné foto, zdroj: space.com

Skôr než si odpovieme na vyššie položenú otázku, povedzme si niečo o misii NASA s menom Lucy. Práve vďaka nej sme tento asteroid našli. 

Misia NASA Lucy je ambiciózny projekt, ktorého cieľom je skúmať niektoré z najstarších a najprimitívnejších objektov v slnečnej sústave. Misia je pomenovaná podľa slávneho predka človeka, Lucy, a odštartovala v októbri 2021. Sonda sa vydala na 12-ročnú cestu s cieľom preskúmať sedem trójskych asteroidov, ktoré sa nachádzajú na dráhe Jupitera.

Čo sú trójske asteroidy?

Predpokladá sa, že trójske asteroidy sú pozostatkami ranej slnečnej sústavy. Ich štúdium by mohlo poskytnúť cenné poznatky o tom, ako sa naša slnečná sústava časom formovala a vyvíjala.

Tieto asteroidy sú pomenované podľa postáv z trójskej vojny v gréckej mytológii a delia sa na dve skupiny: tzv. grécke trójske asteroidy, ktoré obiehajú pred Jupiterom, a tzv. trójske Trójanky, ktoré obiehajú za Jupiterom.

Sonda Lucy používa na dosiahnutie svojho cieľa sériu gravitačných asistencií, pričom využíva aj gravitačnú silu Zeme, Venuše a Jupitera, aby sa dostala k asteroidom. Po prílete k trójskym asteroidom strávi sonda niekoľko mesiacov štúdiom každého z nich a pomocou súboru vedeckých prístrojov bude zbierať údaje o ich zložení, štruktúre a histórii.

Jedným z hlavných cieľov misie Lucy je pochopiť pôvod trójskych asteroidov. Vedci sa domnievajú, že tieto asteroidy vznikli vo vonkajšej slnečnej sústave a neskôr ich zachytila gravitácia Jupitera. Výskumníci dúfajú, že skúmaním ich zloženia a štruktúry sa dozvedia viac o podmienkach, ktoré existovali v ranej slnečnej sústave, a o tom, ako tieto asteroidy mohla ovplyvniť migrácia obrovských planét.

Podrobnosti o asteroide 2018 FE3

Ako sme už spomenuli, objavený asteroid sa teraz rúti k Zemi. Dosahuje rýchlosť až 19 605 km/h. 

Podľa NASA nám však nebezpečenstvo nehrozí. Objekt našu planétu minie. Priblíži sa k nám na 3,8 milióna kilometrov.

Ak by nám aj niečo hrozilo, NASA už v roku 2021 spustila misiu DART, ktorá mala za cieľ pokusne odraziť jeden z asteroidov. K samotnému pokusu došlo v roku 2022 a bol úspešný.

Reklama MediaAd