Biele Vianoce sú mýtus. Kde sa vzal a ako to bolo so snehom počas sviatkov v minulosti?

25.11.2022 o 19:02 - Dominik Cenkner

Do Vianoc ostáva necelý mesiac. Pre mnohých najkrajšie sviatky v roku sa nezadržateľne blížia a spolu s tým vystáva aj klasická otázka. Budú tohtoročné Vianoce biele?

Biele Vianoce sú mýtus. Kde sa vzal a ako to bolo so snehom počas sviatkov v minulosti?
Ilustračné foto, zdroj: normcec.com

Odpoveď na to mal priniesť práve dnešný deň. V kalendári totiž svieti meno Katarína a s ňou sa viaže jedna z najznámejších pranostík - Katarína na ľade, Vianoce na blate, a naopak.

Lenže dnešný deň nebol ani na ľade ani na blate. Miestami síce snežilo, už aj od stredných polôh, ale o súvislej vrstve snehu nemôže byť ani reč, teda ak nepočítame hory.

Mesiac pred Štedrým dňom sa už opäť množia špekulácie o vianočnom počasí. Väčšina z nich vedie priamo do ríše mýtov a „kávových“ dohadov.

Niekedy sa však oznamujú „presné“ predpovede vianočného počasia, hoci takéto skoré predpovede sú jednoducho nemožné. Vážne prognózy je možné robiť len niekoľko dní pred termínom.

Dlhodobá predpoveď hovorí jasne, alebo nie?

Len za posledné dni sme vám na našom webe priniesli dvojicu predpovedí počasia na tohtoročnú zimu. Odborníci zo Severe Weather naznačujú, že zima v Európe by mala byť teplejšia a s menším množstvom snehu. 

Naproti tomu ich čínski kolegovia prišli s najnovšími výstupmi. Podľa nich môže byť zima v Európe chladnejšia ako sa pôvodne očakávalo.

Ako to teda napokon bude ukáže až samotná zima. Mnohí z nás máme v pamäti krásne zasnežené Vianoce a tuhú zimu a radi by sme, aby to takto bolo aj teraz. 

Problémom je, že aj podľa odborníkov sú predstavy o bielych Vianociach mýtus. Aj keď kedysi bolo viac snehu počas zimy, nebolo pravidlom, že by Vianoce boli biele.

Mýtus o bielych Vianociach

Platí to nielen pre okolité krajiny, Česko či Nemecko, ale aj o Slovensku. Aj v histórii boli Vianoce biele najmä na horách. Bohatá snehová nádielka v mestách nebola častá. 

Výška snehovej pokrývky počas Vianoc v Bratislave od roku 1952, zdroj: shmu.sk, dennikn.sk
Výška snehovej pokrývky počas Vianoc v Bratislave od roku 1952, zdroj: shmu.sk, dennikn.sk

„Problémom“ je skutočnosť, že december je najteplejší zimný mesiac. Tuhé mrazy prichádzali do našej oblasti spravidla v januári či februári. 

Kde sa vzal tento mýtus

Ak teda ani v histórii nebolo pravidlom, že na Vianoce bol všade sneh, odkiaľ sa vzali tieto naše predstavy? Etnológovia sa zhodujú v tom, že táto spojitosť sa u nás rozšírila až v priebehu 20. storočia. 

„Mohla za to“ tlač, kalendáre či pohľadnice. Významnú ruku k dielu pridali neskôr aj médiá, a to najmä televízia a jej reklamy.

Existuje niekoľko ciest, cez ktoré sa tento mýtus mohol dostať aj k nám. Hovorí sa napr. o dielach Charlesa Dickensa, ktorý vyrastal počas najchladnejšieho desaťročia od konca 19. storočia – v Londýne bola taká zima, že v roku 1814 zamrzla Temža. 

A možno za to môžu Švédi, ktorí do Nemecka ešte v 17. storočí priniesli tradície spojené s vianočným stromčekom. V severskej krajine bolo samozrejme snehu viac a tak sa nám tento obraz mohol časom spojiť ako samozrejmosť.

Klimatické zmeny

Nech už je pravda akákoľvek, faktom je, že snehu bolo v minulosti podstatne viac. Možno nie práve v okolí Vianoc, ale bolo. 

Naša planéta sa však neustále prehrieva a vplyvom klimatických zmien mení svoju tvár. My by sme mali spraviť všetko preto, aby sneh poznali aj ďalšie generácie ľudí po nás. Veď predsa zima a sneh jednoducho patria k sebe.