Búrková sezóna je v Európe zahájená. Supercely priniesli aj krúpy veľké ako vajcia

Búrková sezóna je v Európe zahájená. Supercely priniesli aj krúpy veľké ako vajcia
Veronika Salayová

Oteplenie, ktoré v uplynulých dňoch nastalo v takmer celej Európe, okrem vysokých teplôt prinieslo aj poriadne silné búrky vrátane superciel, čím sa búrková sezóna v Európe definitívne zahájila. 

Máme za sebou nadpriemerne teplé mesiace, no apríl sa podľa všetkého taktiež zapíše do série horúcich mesiacov, keďže už bolo v Európe pokorených stovky aprílových  teplotných rekordov. 

Veľmi vysoké letné až tropické teploty, ktoré sa už vo viacerých európskych krajinách aktuálne šplhajú nad tropickú hranicu +30 °C, však so sebou prinášajú aj nástup skoršej búrkovej sezóny, ktorá začína byť aj poriadne intenzívna.

 

Veľmi silné búrky vo Francúzsku

Doterajšie búrky v Európe boli skôr slabšie, no prílev masy horúceho vzduchu a následného príchodu včerajšieho studeného frontu sa postaral o vznik silných búrok vo Francúzsku, ktoré so sebou priniesli už aj nebezpečné sprievodné javy.

Počas včerajšieho dňa vo Francúzsku udrelo takmer 150 000 bleskov a vytvorilo sa niekoľko superciel, ktoré priniesli okrem silného vetra a intenzívnych zrážok aj veľmi prekvapivé krupobitie. 

včerajšie krupobitie vo Francúzsku
včerajšie krupobitie vo Francúzsku, Meteo Express

Niekoľko supercelových búrok na čele studeného frontu prinieslo v pondelok večer najsilnejšie krupobitie do Yonne v Saint-Clément vo Francúzsku, kde sú hlásené aj početné škody.

 

Veľké krúpy rozbíjali sklá

Ľadové krúpy dosahovali veľkosť menších vajíčok, pričom poškodzovali autá a rozbíjali sklá Rýchlosť vetra presiahla v nárazoch 100 km/h. 

Búrková sezóna s nebezpečnými sprievodnými javmi je tak v Európe definitívne zahájená a je veľmi pravdepodobné, že aj Slovensko v priebehu apríla čakajú prvé intenzívne búrky. Budeme vás o nich informovať. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd