Búrok na Slovensku pribúda. Udreli už stovky bleskov. Kde sa ešte môžu vyskytnúť?

Búrok na Slovensku pribúda. Udreli už stovky bleskov. Kde sa ešte môžu vyskytnúť?
Dominik Cenkner

Počasie na Slovensku začína ovplyvňovať chladnejší vzduch zo severu. V utorok popoludní sa to prejavuje najmä prostredníctvom tvorby búrok, ktoré sú bohaté na bleskovú aktivitu. S búrkami pritom treba počítať aj v nasledujúcich hodinách.

Utorkové poludnie prinieslo na Slovensko prvé jarné búrky. Môže za to chladnejší vzduch, ktorý sa do našej oblasti dostáva vo vyšších vrstvách ovzdušia. 

Už dopoludnia sa na rozhraní Banskobystrického a Košického kraja začali formovať zrážky. Z kopovitej oblačnosti sa začali objavovať prvé búrky. 

Prvý blesk bol zaznamenaný o 11:50 h severozápadne od Dobšinej. Búrok na Slovensku však začalo pribúdať.

 

Udreli stovky bleskov

V nasledujúcich minútach začali pribúdať aj ďalšie oblasti s búrkami. Aktuálne, po 14. hodine, sa búrky vyskytujú v okolí Prešova. 

Sprevádzané sú najmä bleskami. Detekcie ich zaznamenali už viac ako 400.

Utorkové búrky na Slovensku
Utorkové búrky na Slovensku, blesky.bourky.cz

Okrem toho ich doprevádza aj zosilnenie zrážok. Pozorovať to môžeme na zrážkomernej stanici Muránska Zdychava-lazy, kde medzi 12:00 h a 13:00 spadlo 15,1 mm zrážok. 

Dnešné búrky sú stacionárne - len veľmi pomaly sa posúvajú ďalej na severovýchod. Práve na východe Slovenska možno s búrkami počítať aj naďalej. 

Tamojší obyvatelia sa však nemusia obávať. Búrky nie sú natoľko silné, aby spôsobovali škody.

Búrlivejšie u našich susedov

Oveľa početnejšie búrky sa vyskytujú u našich susedov, a to najmä na Ukrajine či v Maďarsku. Západná časť Ukrajiny zaznamenala prvé blesky už okolo 11. hodiny, doteraz tam detekcie zaznamenali stovky bleskov.

Maďarsko sa pridalo krátko po nás. Aktuálne sa búrky vyskytujú už aj na juhovýchode Poľska. Rovnako ako u nás, ani tam nespôsobujú výraznejšie škody. 

Búrky vystriedajú mrazy

Chladnejší vzduch bude počasie u nás ovplyvňovať aj v nasledujúcich dňoch. Po búrkach môžeme počítať s návratom mrazov. Budeme vás o tom ešte informovať.

 

Na záver len dodáme, že aktuálnu polohu búrok môžete sledovať aj LIVE. K dispozícii je vám náš iRadar.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd