Cyklón Harold dosiahol 5. kategóriu. Zničil Fidži a Vanuatu

Veronika Sádovská

Intenzívny tropický systém zasiahol množstvo ostrovov v Oceánii. Predpokladalo sa, že dosiahne silu 4. kategórie, ale zosilnel ešte oveľa viac.

Harold najprv spôsobil problémy na Šalamúnových ostrovoch. Zatiaľ našli telá 5 mŕtvych z lode, ktorá prevážala obyvateľov na testovanie na koronavírus. Ďalší 22 cestujúci sú stále nezvestní.

Najviac si jeho vyčíňanie odniesli ostrovy Vanuatu a Fidži. Dnes ráno Harold opustil pobrežie ostrova Tonga, kde sa cyklón už pomaly rozpadával.

Harold sa stal druhým najničivejším cyklónom v dejinách Vanuatu. Tlak v jeho strede klesol na 912 hPa. Ničivý vietor, silné zrážky a povodne postihli jednu tretinu obyvateľov Vanuatu, čo je približne 100 000 ľudí. 

V posledných hodinách však cyklón oslabuje. Jeho vnútorná očná stena sa pomaly rozpadáva a celý systém by mal do víkendu zmiznúť.

Škody po tomto cyklóne budú obrovské. Vietor dosahoval rýchlosť 240 - 270 km/h.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd