Demänovská ľadová jaskyňa môže byť už čoskoro bez ľadu. Ten mizne pred očami

Dominik Cenkner

O Demänovskej ľadovej jaskyni sme sa učili, že jej pozoruhodnosť spočíva aj vo výskyte trvalej ľadovej výplne. Vplyvom klimatických zmien to však nie je až taká pravda.

Už pred rokom sa hovorilo o tom, že v známej jaskyni je najmenej ľadu za posledných 70 rokov. Slabé zimy spôsobili, že došlo k značnému úbytku ľadu v tejto jaskyni, ktorú ročne navštívi množstvo turistov.

Správca jaskyne, Michal Lopčiansky, ešte vtedy uviedol, že úbytky ľadu za posledných viac ako 10 rokov počas leta sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime.

Ľad sa v lete vyskytoval už len tzv. podlahový. Známe vertikálne formy ľadovej výplne tam počas leta nemali.

Reálne hrozí, že budeme poslednými ľuďmi, ktorí v Demänovskej ľadovej jaskyni videli ľad. Situácia sa tento rok totiž znova zhoršila. Kompetentní dokonca uvažujú o tom, že do jaskyne namontujú klimatizáciu.

Klimatické zmeny nechceme vidieť

Všímaví ľudia už prišli na to, že klimatické zmeny nie sú záležitosťou Antarktídy či iných odľahlých oblastí, ale pociťujeme ich aj na vlastnej koži. Môžeme ich vidieť aj pri tornádach, ktoré boli kedysi na Slovensku vzácnosťou.

Tento rok sme ich zaznamenali už dve. Prvé ešte 22. apríla v Ploskom, druhé včera 5. augusta v niekoľkých obciach v okrese Vranov nad Topľou.

Žiaľ, mnoho ľudí ešte stále považuje globálne otepľovanie a klimatickú krízu za niečo, čo sa ich netýka. Niektorí zachádzajú ešte ďalej a tvrdia, že ide iba o výmysel.

Opak je však pravdou a čím skôr si to uvedomíme, tým skôr sa môžeme pokúsiť zvrátiť tento nepriaznivý stav.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd