Demonštrácia v Soule: Obyvatelia sa obávajú plánovaného vypustenia rádioaktívnej vody z Fukušimy

12.08.2023 o 19:33 - Dominik Cenkner

Stovky Juhokórejčanov, znepokojených blížiacim sa vypustením upravenej jadrovej odpadovej vody z jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú poškodilo cunami, pochodovali v sobotu v hlavnom meste Južnej Kórey. Protestujúci vyzvali Tokio, aby od plánov upustilo, a vyjadrili hnev na Soul, že napriek údajným rizikám pre bezpečnosť potravín vypúšťanie schválil.

Demonštrácia v Soule: Obyvatelia sa obávajú plánovaného vypustenia rádioaktívnej vody z Fukušimy
Sobotňajší protest v juhokórejskom Soule, zdroj: AP Photo/Lee Jin-man

Sobotňajšie zhromaždenie bolo posledným z niekoľko týždňov trvajúcich protestov, odkedy Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu v júli schválila japonské plány na vypúšťanie, pričom uviedla, že tento proces bude spĺňať medzinárodné bezpečnostné normy a bude mať zanedbateľný vplyv na životné prostredie a zdravie.

Bezpečnosť plánov na vypúšťanie odpadových vôd obhajovala aj vláda juhokórejského prezidenta Juna Suk Jüla. Ten v posledných mesiacoch aktívne podnikol kroky na obnovenie dlhodobo napätých vzťahov so svojím spojencom, Spojenými štátmi, v súvislosti s rastúcimi severokórejskými jadrovými hrozbami.

Japonská vláda uviedla, že vypúšťanie odpadových vôd sa má začať v lete tohto roku. Konkrétny dátum nepotvrdila.

Ľudia úradom neveria

Demonštranti v pršiplášťoch a s nápismi „Sme proti likvidácii kontaminovanej vody z Fukušimy“ a „Žiadny rádioaktívny materiál nie je bezpečný pre more“ pochodovali v miernom daždi ulicami centra Soulu. Zhromaždenia prebiehali pokojne a bezprostredne neboli hlásené žiadne zrážky ani zranenia.

Južná Kórea sa pred vypustením odpadových vôd z Fukušimy snažila upokojiť obavy ľudí z kontaminácie potravín a environmentálnych rizík vrátane rozšírenia radiačných testov morských plodov na hlavných rybích trhoch v krajine a dokonca testovania piesku z južných a západných pláží. „Žiadny z testov zatiaľ nevyvolal obavy o bezpečnosť,“ uviedol v piatok na brífingu Jeon Jae-woo, úradník ministerstva oceánov a rybolovu.

Park Ku-yeon, prvý námestník ministra Úradu pre koordináciu vládnej politiky, uviedol, že Južná Kórea dúfa, že na budúci týždeň ukončí konzultácie na pracovnej úrovni s Japonskom o povolení juhokórejským expertom zúčastniť sa na monitorovaní procesu uvoľňovania.

Liberálni opoziční zákonodarcovia kontrolujúci Národné zhromaždenie krajiny obvinili Junovu vládu, že pri snahe zlepšiť bilaterálne vzťahy ohrozuje zdravie ľudí. Demokratická strana tento týždeň uviedla, že plánuje podať sťažnosť Rade OSN pre ľudské práva, aby poukázala na nebezpečenstvá, ktoré podľa nej predstavuje vypúšťanie odpadových vôd z Fukušimy, a spochybnila, či MAAE pred schválením plánov na vypúšťanie riadne preskúmala riziká.

Strana tiež vyzvala Juna, aby zmenil svoj postoj a využil trojstranný samit koncom tohto mesiaca s japonským premiérom Fumio Kišidom a americkým prezidentom Joe Bidenom na vyjadrenie nesúhlasu Soulu s vypúšťaním odpadových vôd. Či sa tak stane sa zatiaľ nevie.

Citlivá otázka

Bezpečnosť fukušimských odpadových vôd je už roky citlivou otázkou medzi spojencami USA. Južná Kórea a Japonsko sa v posledných mesiacoch snažia napraviť vzťahy, ktoré sú dlhodobo napäté pre historické krivdy z vojnových čias, a riešiť spoločné obavy, ako je severokórejská jadrová hrozba a asertívna zahraničná politika Číny.

Mohutné zemetrasenie a cunami v roku 2011 zničili chladiace systémy elektrárne Fukušima, čo spôsobilo roztavenie troch reaktorov a kontamináciu ich chladiacej vody. Spoločnosť Tokyo Electric Power Company Holdings, ktorá zariadenie prevádzkuje, zhromažďuje, filtruje a skladuje vodu v stovkách nádrží, ktorých kapacita sa naplní začiatkom roka 2024.

Japonsko prvýkrát oznámilo plány na vypustenie vyčistenej vody do mora v roku 2018 s tým, že voda sa bude ďalej riediť morskou vodou pred jej vypustením v starostlivo kontrolovanom procese, ktorý potrvá desaťročia. Voda sa upravuje pomocou tzv. pokročilého systému spracovania kvapalín, ktorý je navrhnutý tak, aby znížil množstvo viac ako 60 vybraných rádionuklidov, ktoré sa môžu uvoľniť - s výnimkou trícia, ktoré je podľa úradníkov pre ľudí bezpečné, ak sa konzumuje v malých množstvách.

Junichi Matsumoto, podnikový úradník zodpovedný za manažment upravenej vody v spoločnosti TEPCO, sa na tlačovej konferencii minulý mesiac zaviazal, že bude vykonávať dôkladný odber vzoriek a analýzu vody, aby sa uistil, že jej uvoľňovanie prebieha bezpečne v súlade s normami MAAE.

Reklama MediaAd