Ešte začiatkom marca tohto roka Japonsko predstavilo svoj plán vypustenia vyše jedného milióna ton odpadovej vody, v ktorej sa nachádzajú rádioaktívne látky. Začať s tým mala na prelome jari a leta. Na túto situáciu najnovšie zareagovala Čína.
Dňa 11. marca uplynulo 12 rokov, čo zemetrasenie s magnitúdou 9,0 zasiahlo východné pobrežie ostrova Honšú, hlavného japonského ostrova. Otrasy vtedy vyvolali 15-metrové cunami, ktoré zabilo viac ako 18 000 ľudí pozdĺž severovýchodného pobrežia Japonska.
Zemetrasenie zasiahlo aj jadrovú elektráreň Fukušima, pričom vyradilo z prevádzky jej napájacie a chladiace systémy. To viedlo k roztaveniu troch z jeho reaktorov, čo vyslalo do atmosféry značné množstvo žiarenia. Táto katastrofa je uznaná ako najhoršia jadrová katastrofa od Černobyľu v roku 1986.
Vo viac ako 1 000 nádržiach inštalovaných prevádzkovateľom elektrárne, Tokyo Electric Power (TEPCO), sa odvtedy nachádza asi 1,3 milióna ton odpadovej vody, ktorá stále obsahuje rádioaktívne látky.
Táto voda síce prešla filtračným procesom, ktorý odstraňuje väčšinu najhorších rádioaktívnych kontaminantov, no nepodarilo sa ich odstrániť úplne všetky. Japonsko v spomínanom marci 2023 informovalo o zámere vypustiť ju do oceánu.
Informovali sme vás o tom aj na našom webe. Na situáciu najnovšie zareagovala Čína.
Postoj odborníkov z tímu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorý posudzoval plán Japonska vypúšťať do oceánu rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne Fukušima, podľa všetkého nebol jednotný. Vyplýva to z vyhlásenia šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovore s agentúrou Reuters. Čína kvôli japonskému zámeru zakáže dovoz potravín z desiatich japonských prefektúr.
Grossi na otázku, či medzi expertmi boli nejaké nezhody, odpovedal: „Počul som, že sa o tom hovorí... ale znovu opakujem, že to, čo sme publikovali, je vedecky bezchybné,“ uviedol. Agentúra Reuters v tejto súvislosti poznamenala, že podľa Grossiho jeden alebo dvaja odborníci mohli vysloviť obavy.
Celkom v komisii, ktorá s plánom vyjadrila súhlas, bolo 11 expertov z rôznych krajín vrátane Číny, ktorá je najtvrdším kritikom japonského plánu. V piatok Peking uviedol, že zakáže dovoz potravín zo zhruba pätiny japonských prefektúr. Potraviny dovezené z ďalších častí ostrovnej krajiny chce Čína, ktorá je najväčším dovozcom japonských rýb, prísne kontrolovať.
Chce tiež posilniť monitoring rádioaktívnych látok. Naopak Kórea uviedla, že japonský zámer rešpektuje. Podľa Soulu odpovedá medzinárodným štandardom a nebude mať žiadny významný vplyv na morské oblasti Kórey.
Japonská vláda opakovane uviedla, že pôjde o bezpečný proces. Vodu pred vypustením do oceánu ďalej zriedi.
Rádioaktivita má tak dosiahnuť bezpečné hodnoty a zníži sa možný dopad na životné prostredie. Vypúšťanie vody z elektrárne má trvať 30 až 40 rokov.